Yılmaz: İki isim verdik, gecikme şık değil

Yılmaz: İki isim verdik, gecikme şık değil.13101
  • Giriş : 18.12.2007 / 13:00:00

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, bankadaki boş iki üyelik için Bakan Şimşek’e isim verdiklerini belirterek, “Gecikme şık değil” dedi. Şimşek, kendisine bir isim gelmediğini söylemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankası’nda atama krizi yaşanıyor. 2008 yılı para ve kur politikasına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Merkez Bankası Durmuş Yılmaz, MB Başkan Yardımcılığı ve Para Politikası Kurulu’nun boş olan üyeliklerine ilişkin olarak iki isim önerdiklerini belirterek, “İsmi bildirdim cevap bekliyorum. Mehmet Şimşek’le herhangi bir sorunum yok. Olayın gecikmesi şık değil. Bir an önce doldurulursa herkesin yararına diye düşünüyorum” dedi.

“Başkan yardımcılığının doldurulması bizim için elzem” diyen Yılmaz şunları söyledi: “Bunun sıkıntısını biz çekiyoruz. Para Politikası Kurulu’nda kurul kararı olmasında amaç var. Bu iki üyenin de katkısı olması gerekiyor.”

Yılmaz, Serhan Çevik’in adının geçtiğinin hatırlatması üzerine “Bu konunun bizimle hiçbir ilgisi yok” dedi.

BAKAN ‘İSİM GELMEDİ’ DEMİŞTİ

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ise dün yaptığı açıklamada, kendisine gelen herhangi bir isim önerisi olmadığını söylemişti. Merkez Bankası’ndaki boş üyelikler için daha önce Cumhurbaşkanı Sezer’e gönderilen atama kararnamesi veto edilmişti. Yeni Cumhurbaşkanı Gül’ün önüne ise bu konuda henüz bir kararname gelmedi.

‘MB CAMİASI Ankara’DA KALMAK İSTİYOR’

Toplantıda MB’nin taşınma konusu da gündeme geldi. Yılmaz, Şimşek’in “Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıyacağız” açıklamasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “MB şu an Ankara’da ve gitmesi için kanun değişikliği gerekiyor. Bu kanun değişikliği yapılırken taraf olanlar görüşünü söyler. Ortada niyet var ama henüz alınmış karar yok. MB camiasının Ankara’da kalma niyeti var.”

Yılmaz, 2008, 2009 ve 2010 için enflasyon hedefini yüzde 4 olarak belirlediklerini, belirsizlik aralığının yine 2 puan olacağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious