Yılmaz'a yumruk atıldı mı?

  • Giriş : 13.08.2006 / 00:00:00

Siyasete dönme kararı alan Mesut Yılmaz'ın Özal döneminde bir bakan tarafından dövüldüğü öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yüce Divan'daki davası zamanaşımı nedeniyle düşünce siyasete dönme kararı alan eski başbakan Mesut Yılmaz'ın, Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde, bir bakan tarafından tartaklandığı iddia edildi. Bu kişinin bugün hayatta olmayan Veysel Atasoy olduğu öne sürüldü.

'Kırmızı Çizgi' adlı dergide Yılmaz'la ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı. Habere göre; 1983 seçimlerinde büyük çoğunlukla Meclis'e giren ve dört eğilimi birleştirdiğini iddia eden ANAP'ta, muhafazakârlar, milliyetçiler, liberaller gibi gruplaşmalar olmuştu.
Özal'ın parti içinde muhafazakârlara daha fazla önem vermesi ve İslami söylemler kullanması bazı isimleri fazlasıyla rahatsız etti. Rahatsız olanlardan Yılmaz, Mükerrem Taşçıoğlu, Veysel Atasoy, Mustafa Taşar dönemin İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın makam odasında bir araya geldi. Seçilecek temsilcinin grup adına Özal'a gidip son dönemdeki söylemlerinin yanlış olduğunu anlatması kararlaştırıldı.

'Müzevir' erken davrandı

Toplantıya katılanlardan biri seçilen temsilci daha Başbakanlık Konutu'na gitmeden, Turgut Özal'ı bilgilendirince toplantıya katılanların tepkisini çekti.
'Kırmızı Çizgi' dergisinin iddiasına göre; Bedrettin Dalan, Yılmaz'ın dövüldüğünü doğrularken, "Ancak Yılmaz'ı ben değil, bir bakan arkadaşımız dövdü" dedi. Eski bakanlardan Mustafa Taşar da, Yılmaz'ın gizli toplantıyı Turgut Özal'a anlattığını doğruladı. Bu yüzden gruptan bir arkadaşlarının bir sonraki toplantıda Mesut Yılmaz'ın üzerine yürüyerek yumrukladığını kaydeden Mustafa Taşar, "Ancak yumruklayan kişi ben değilim. Başka bir bakan arkadaşımızdı" dedi.

Bunun üzerine Yılmaz'ın kimin tarafından dövüldüğü merak konusu oldu. Bu kişinin o dönem bakanlık yapan ve bugün hayatta olmayan Veysel Atasoy olduğu iddia edildi. Dönemin siyasetçilerinden edinilen bilgiye göre; Bedrettin Dalan'ın bürosundaki toplantılar ANAP içindeki liberallerin, muhafazakârların önde gelen isimlerinden Mehmet Keçeciler'in partideki etkinliğinden rahatsız olması ve Keçeciler'in partinin teşkilat başkanlığından alınıp, yerine Cengiz Tuncer'in getirilmesi konusunda Özal'a baskı yapılması gibi gündemlerle yapılıyordu.
Özal'ın bunu öğrenince arayıp "Niye böyle yapıyorsun?" diye kızdığı isimlerden biri de Veysel Atasoy idi. Bunun üzerine Atasoy, Özal'a kendilerini ispiyonladığını düşündüğü Yılmaz'a sert tepki göstermişti. Veysel Atasoy'un bu olayı sonradan yakın çevresine anlattığı da biliniyor.

Kara: Doğru değil

Dönemin etkin siyasetçilerinden eski bakan Burhan Kara, yapılan toplantıları doğruladı.

Kara, "Bu toplantılardan Özal haberdar olmuştu. Ancak ihbarı yapan kişinin Mesut Yılmaz olduğunu söylemek pek de mümkün değildi. Söz konusu grup Yılmaz da dahil birkaç kişiden şüphelenmişti. Veysel beyin şüphelendiği kişilere tepki gösterdiği o dönem anlatılıyordu. Ama yumruk olayını bilmiyorum. Biz o zaman işin doğrusunun ne olduğunu sormuştuk. Veysel bey, 'yok öyle bir şey' deyip geçiştirmişti. Detaylı anlatmamıştı. Dayak olsa bilinmez mi, kim söylediyse doğru değil" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious