Yimpaş'da zamanaşımı riski var

Yimpaş'da zamanaşımı riski var.10339
  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

YARGITAY 7. Ceza Dairesi Başkanı Turan Demirtaş, Yimpaş dosyayla ilgili zamanaşımının 2007 Temmuz ayında dolacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YARGITAY 7. Ceza Dairesi Başkanı Turan Demirtaş, Yimpaş’ın patronu Dursun Uyar ve 10 arkadaşının 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefetten 3’er yıl hapis, 15’er milyar TL para cezasına mahkum edildikleri dosyanın kendilerinde değil 10 ay önce gittiği Yozgat 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde olduğunu açıkladı. Başkan Demirtaş, dosyayla ilgili zamanaşımının 2007 Temmuz ayında dolacağını söyledi.

DOSYAYI BEKLETMEYİZ: Başkan Demirtaş, bu tespit üzerine dün Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüğünü belirterek şu bilgileri verdi: "Biz dosyayla ilgili 14 Aralık 2005 tarihinde bozma kararı almışız. Bu ilam yerel mahkemeye 31 Ocak 2006’da ulaşmış ve Yozgat 2. Asliye Ceza Mahkemesi esasına 2006/253 numarayla kaydedilmiş. Dosyanın zamanaşımının da önümüzdeki yıl temmuz ayında dolacağını tespit ettik. Biz usulüne uygun olarak inceleme yapıp dosyayı yerel mahkemesine ulaştırmışız. Zamanaşımı sürecine girmiş bir dosyayı bekletmemiz sözkonusu olamaz. Yerel mahkemedeki yargılamaya müdahale edemeyiz. Yimpaş mağdurlarının avukatının zamanaşımıyla ilgili verdiği dilekçeden de haberimiz yok. Her vatandaş kapımızdan girip dosyanın akıbetini sorabilir, biz de bilgi veririz."

ZAMANAŞIMI MEKTUBU: Yimpaşzedeler adına bir süre önce Yargıtay 1. Başkanlığı’na 3 sayfalık bir dilekçe sunan Av. Acun Papakçı, yurt içi ve dışında mağdurların ve kamuoyunun merakla izlediği davanın incelemesinin ’4 yıldır neden tamamlanamadığını anlayamadıklarını’ vurgulayarak zamanaşımı süresine dikkat çekmiş, bir türlü ulaşamadıkları dosyanın hangi aşamada olduğunu sormuş, yanıt alamamıştı. Yozgat 2. Asliye Ceza Mahkemesi 6 aylık bir yargılama sonunda 22 Ekim 2002 tarihinde Dursun Uyar ve 10 arkadaşını 3’er yıl hapis ve 15’er milyar TL para cezasına çarptırmış, yurtdışına çıkışlarını da yasaklamıştı. Dosya aradan geçen 4 yılda Yargıtay ile yerel mahkeme arasında temyiz sürecindeydi.

DURUŞMAYA KATILMADI: Bu arada, Yimpaş’ın uluslararası tutuklama kararıyla aranan Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, 10 arkadaşıyla birlikte İstanbul’daki Yimpaş mağazalarını Family Finans’a satıp alacaklılardan mal kaçırmak suçundan 4.5 yıl hapis ve 1500 gün adli para cezası istemiyle yargılandığı duruşmaya, polis zoruyla getirilmesi kararına rağmen yine katılmadı. Zensan Ayakkabıcılık Ltd., İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 22 Şubat 2005 tarihinde, Yimpaş Holding A.Ş. yetkilileri Dursun Uyar, Abdullah Örnek, Şükrü İbiş, Mehmet Kaplan, İdris Kartal, Ahmet Koçak, Teoman Turan, Faruk Kartal, Atilla Çoban, İlyas Aydoğan ve Abdullah Akyol ile Yimpaş’a bağlı şirketler, Yöre Alışveriş Merkezleri Gıda Ltd. ve Family Finans Kurumu A.Ş.’den şikayetçi oldu. Zensan avukatları, 254 bin YTL’lik alacak için Yimpaş Hazır Giyim’e 8 Ekim 2004’te hacze gittiklerini, 22 Ekim 2004’te alacağın haftalık taksitler halinde tahsili için protokol imzalandığını kaydettiler. Başsavcılık, suçun yapılan yasa değişikliğiyle şikayete bağlı hale geldiğini gerekçe gösterip takipsizlik verdi. Avukatlar aynı suçlamayla sanık firma ve yöneticileri aleyhine İcra Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious