Yine gaz krizi

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

İran, iç talebi karşılayamaması nedeniyle Türkiye’ye doğalgaz akışını durdurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh, İRNA ajansına yaptığı açıklamada, şu anda Türkiye’ye hiç doğalgaz gönderilmediğini belirterek, İran ile Türkiye arasında doğalgaz ihracatı anlaşması bulunduğunu, ancak Tahran yönetiminin iç sorunları nedeniyle bu anlaşmayı yerine getirecek durumda olmadığını söyledi.

ALTERNATİF HAZIR

İç talebi karşılayamadıkları için Türkiye’ye doğalgaz akışının durdurulduğunu kaydeden Hamaneh, İran’ın bazı bölümlerinde doğalgaz kesintisi olduğunu da ifade etti. İranlı Bakan, “Vatandaşlarımız biraz daha tutumlu davranırlarsa, örneğin evlerinin tamamı yerine tek odasını ısıtırlarsa, ülkenin bazı bölgelerindeki doğalgaz kesintisi ve Türkiye’de doğal gaz gönderilmemesi sorunlarının çözüleceği konusunda güvence verebilirim” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile telefonda görüştüğünü söyleyen Hamaneh, Bakan Güler’e sorunla en hızlı şekilde ilgileneceklerine dair söz verdiğini kaydetti. İranlı Bakan, güneydeki Fars bölgesindeki tesisin hafta sonuna kadar faaliyete geçmesini ve doğalgaz ihracatının yeniden başlamasını umduklarını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise, İran’ın iç talebi karşılayamaması nedeniyle Türkiye’ye doğal- gaz akışını durdurduğunu açıklaması üzerine, kararın Türkiye’yi etkilememesi için alternatif senaryoların devreye alındığını bildirdi. Türkiye’ye aralık ayı öncesinde günde 27 milyon metreküp doğalgaz veren İran, bu aydan itibaren kademeli olarak yaptığı kısıntılarla günlük doğalgaz akışını 4 milyon metreküpe dek düşürmüştü.

...ama BOTAŞ hazırlıklı

BOTAŞ Genel Müdür Vekili Saltuk Düzyol ve Genel Müdür Yardımcısı Şakir Arıkan, AKŞAM’a yaptıkları açıklamada İran’ın gaz kesme kararını, alınan tedbirleri, gaz fiyatlarını ve gaz projelerini değerlendirdi. BOTAŞ Genel Müdür Vekili Düzyol, “İran’ın gazı sıfırlamasını zaten bekliyorduk. Tüm çabalarımıza rağmen, gaz miktarını artırmadılar” dedi. Sanayi kuruluşlarının bayram tatili nedeniyle çalışmamasının, krizi engellediğine dikkat çeken Düzyol, “Konutlarda 40 milyon metreküplük günlük tüketim gerçekleşiyor. Günlük gaz arzımız ise 110 milyon metreküp” dedi.

KONUTTA KESİNTİ YOK

Düzyol, İran gazının kesilmesinden doğan 28 milyon metreküplük gaz açının, Batı Hattı’ndan ve Mavi Akım’dan alınan gazın artırılmasıyla ve Egegaz deposundan sisteme verilen gazın 4 milyon metreküpten 11 milyon metreküpe kadar çıkarılmasıyla karşılandığını vurguladı. “Geçen yıl yaşanan gaz krizinden ders aldık” diyen Düzyol şunları söyledi: “İran’dan kaynaklanan gaz açığını, Mavi Akım ve LNG terminalinden karşılıyoruz. Geçen yıl yaşanan sıkıntılardan dersler çıkardık, önlem aldık. Eğer Rusya hatlarında da sorun çıkarsa, kesintili müşterilerimizin gazını keseceğiz. O da yeterli olmazsa, alternatif yakıt ile çalışabilen santralların gazını keseceğiz. Yani, konut sektöründe bir gaz kesintisi yapılmaması için her türlü tedbiri alırız. İnşallah bu tedbirlere gerek kalmaz ancak kriz olsa bile konutları gazsız bırakmayız” dedi. Geçen yıl Marmara Bölgesi’nde sıkıntı yaşandığını hatırlatan Düzyol, Eskişehir’de bulunan kompresörün yetersiz olması nedeniyle Mavi Akım ve İran’dan gelen gazı Marmara Bölgesi’ne basmakta zorluk çektiklerini söyledi. Düzyol, ancak bu yıl söz konusu kompresöre ilave yatırımlar yapıldığını belirterek, “Artık Mavi Akım’ı da Marmara’ya basabileceğiz. Bu da başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’nin gaz sorununu çözecek” dedi.

HANGİ HAT NEREYE GAZ VERİYOR?

TÜRKİYE, Rusya’dan ve İran’dan boru hattıyla doğalgaz alıyor. Rusya’dan gelen gaz Marmara Bölgesi’ni besliyor. Mavi Akım ise İç Anadolu’ya geliyor. İran gazı da İç Anadolu’yu besleyen diğer hattı oluşturuyor. Kış aylarında, batı hattından 42, Mavi Akım’dan 29-33 milyon metreküplük gaz alınıyor. İran’dan gelen gaz da 28 milyon metreküpe ulaşıyor. Günlük gaz tüketiminin yüzde 80’i Marmara ve Ege Bölgesi’nde gerçekleşiyor. Bu nedenle, İran ve Mavi Akım gazının bir kısmı, Eskişehir’de bulunan kompresör istasyonu aracılığı ile Marmara Bölgesi’ne pompalanıyor.

İSTENİRSE BOTAŞ ÇOK KAZANDIRIR

“Gaz fiyatlarının daha da yükseltilmesi gerekir” diyen Düzyol, doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için, düşük fiyat politikası uyguladıklarını söyledi. Düzyol, “BOTAŞ istese para basan kurum haline gelir. Fiyatları istediğimiz kadar yükseltebiliriz. Ancak doğalgazın yaygınlaştırılmasını istiyoruz” dedi. Zam konusundaki eleştirilere de tepki gösteren Düzyol, “Zam yapsak da yapmasak da eleştiriliyoruz. Döviz kurlarında yaşanan düşüş bizi çok rahatlattı. Şu anda, zam yapmadığımız dönemlerdeki marjı kapatıyoruz. Eğer döviz kurları 2007 yılında da böyle giderse, doğalgaza zam yapmayız. Hatta kurlarda biraz daha düşüş olursa, gaz fiyatlarını bir miktar indirebiliriz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious