Yine harita skandalı

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Türk tezlerine yer verdiği gerekçesiyle Fransa’daki Ermeni dernekleriyle mahkemelik olan Fransız Quid ansiklopedisi, online versiyonundaki Türkiye maddesinde iki ayrı "Kürdistan" haritasına yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FRANSA’da Ermeni derneklerinin soykırım konusunda Türk tezlerine yer verdiği gerekçesiyle hakkında Paris mahkemesinde dava açıp kazandığı Quid genel kültür ansiklopedisinde Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin neredeyse tamamını da içine alan ve Kuzey Irak’a uzanan bir bölge "Kürdistan" olarak gösteriliyor. "Fiziki Kürdistan" başlığı altında verilen haritada Türkiye, Irak ve İran topraklarının bir bölümünü kaplayan kısımda Erbil ve Süleymaniye, "Kürdistan" şehirleri olarak gösterilirken, Kerkük bu bölgenin dışında Irak şehri olarak veriliyor.

Ansiklopedinin http://www.quid.fr adresindeki internet sitesinde yer alan haritaların ikincisinde "Fiziki Türk Kürdistanı" gösteriliyor. Ansiklopedi bu sayfalarında Türkiye’ye ilişkin geniş tanıtıcı bilgiler de verirken link verilen sitelerde, Türkiye’nin AB’ye girmemesi gerektiğine ilişkin yazılara da ulaşılıyor.

DAVAYI KAYBETMİŞLERDİ

Quid ansiklopedisi ve bu ansiklopediyi yayınlayan Robert Laffont Yayınevi’ne karşı Ermenilerin Paris İstinaf Mahkemesi’nde açıp kazandıkları davanın temyiz duruşması geçtiğimiz 25 Ekim’de yapılmıştı. Duruşmada tarafların görüşlerini dinleyen mahkeme, kararını 13 Aralık tarihinde vereceğini açıklarken, savcılık görüş belirtmemişti. Paris Asliye Hukuk Mahkemesi, 6 Temmuz 2005 tarihinde aldığı kararda, Ermeni derneklerinin Quid aleyhindeki şikayetini haklı bulmuş ve sözde soykırım hatalı şekilde sunulduğu gerekçesiyle, yayınevini 1 Euro sembolik tazminat ödemeye mahkum etmişti.

Etnik temelde fiziki harita

http://www.quid.fr adresindeki online ansiklopedinin Türkiye maddesinin bölge haritaları bölümünde iki ayrı "Kürdistan" konsepti bulunuyor. Türkiye, Irak ve İran toprakları üzerindeki "Kürdistan"ı gösteren haritada Kerkük’ün bölge dışında bırakıldığı dikkat çekiyor. "Türkiye’deki fiziki Kürdistan" adı verilen diğer harita ise Doğu ve Güneydoğu’yu kapsıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious