Yine mi makarna?

  • Giriş : 14.01.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin dört yanından yağmur gibi yağan akıllara ziyan 'kadın cinayeti' nedenlerine bir yenisi eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de kadınların kocaları tarafından 'sudan' gerekçelerle öldürülmelerinin önü alınamıyor. 'Sık banyo yaptığı', 'içinde şeytan olduğu', 'veresiye bebek bezi aldığı', 'telefonla konuştuğu' için 'ölümü hak eden' kadınlara, dün de Trabzon'dan 54 yaşındaki Şükran Civelek eklendi. Civelek'in kocası tarafından öldürülme nedeni; her gün makarna pişirmesi.
Trabzon'da önceki akşam saatlerinde işlenen korkunç bir cinayet, ardından açıklanan 'gerekçesi' deneyimli cinayet masası dedektiflerini bile şoke etti. İnönü Mahallesi'nde oturan 54 yaşındaki Şükran Civelek'ten haber alamayan komşuları, kapıyı zorlayarak eve girdi. Şükran Civelek'i yerde hareketsiz yatar halde bulan komşuları, durumu polise iletti. Olay yerine gelen polis ekipleri, yaptıkları incelemede, Şükran Civelek'in başına balyozla vurularak öldürüldüğünü belirledi.
Soruşturma başlatan polis, Şükran Civelek'in 53 yaşındaki kocası Kenan Civelek'in Maçka ilçesinde saklandığını tespit etti. Jandarma ekipleri, Kenan Civelek'i gözaltına alarak polise teslim etti. Emniyet'teki ifadesinde Kenan Civelek'in, "Benimle ilgilenmiyordu. Beni bunaltmıştı. Bir aydır sadece makarna pişiriyordu" dediği öğrenildi. Trabzon Adliyesi'ne sevk edilen Civelek nöbetçi savcılıkta sorgulanmasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Gerekçeler akıllara ziyan
Sudan 'gerekçelerle' öldürülen diğer kadınların dramı Radikal'in 3 Ocak 2007 tarihli sayısına da yansımıştı.

Afyonkarahisar'da 33 yaşında eşi tarafından boğazı kesilen Ümmü K.'nın suçu 'çok sık banyo yapması'ydı.

Diyarbakır'da 18 yaşındaki Esra, erkek kardeşi tarafından öldürüldü, çünkü telefonla erkekle konuşuyordu!

Tekirdağ'da eşi Leyla Karaca'yı kahvaltıyı geç hazırladığı için oğullarının gözü önünde bezle boğdu.

Diyarbakır'da F.T. otobüs firmasında hostes olarak çalışmaya başlayınca nikâhsız eşinin ağabeyi tarafından kurşun yağmuruna tutuldu.

Polis bir ihbar üzerine Antalya'da bir eve baskın yaptı. Evde 24 yaşındaki Meryem Sak karyolaya zincirlenmiş baygın halde yatıyordu. Meryem'e bir ay boyunca annesi ve kardeşinin gözleri önünde patronu Mustafa Kıvrık tarafından 'içinde şeytan var' denilerek işkence yapıldığı ortaya çıktı. Bir ay boyunca Meryem'in vücudunda sigara söndürülmüş, kızgın bıçakla vajinası dağlanmış, tırnakları çekiçle ezilip daha sonra kerpetenle çekilmişti.

Namus cinayetine 25 kurban
İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) hazırladığı 2006 yılı insan hakları raporuna göre de geçen yılın ilk dokuz ayında 25 kadın namus cinayetine kurban edildi.
2006 yılının ilk dokuz ayını kapsayan insan hakları ihlalleri çalışmasının sonuçlarını İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Yusuf Alataş açıkladı.
Alataş, kadınlara yönelik şiddetin 'namus cinayetleri' ve 'kadına yönelik şiddet' olarak ayrı başlıklarda ele alındığı bilançoya göre, 25 kadın namus cinayetlerine, 150 kadın ev içi şiddete kurban gitti. Namus gerekçeli saldırılarda da 26 erkek ve üç çocuk öldü.

Devletin kapısını çalanlar
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun bir soru önergesine verdiği yanıta göre, Şubat 2006 sonu itibarıyla konukevlerine gelen kadınların yüzde 61'inin fiziksel, yüzde 24'ünün cinsel, yüzde 11'nin duygusal, yüzde 4'ünün de ekonomik istismara uğradığını açıkladı. Kadınların yüzde 70'i eşleri tarafından istismar edildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious