Yine o adres

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Dink cinayetinin ardında da “ulusalcı tahrik” izleri var

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğan, Dink'in kendisine "5-6 ay önce Veli Küçük tarafından birkaç kez telefonla tehdit edildiğini" anlattığını aktardı.Doğan, Dink'e karşı 2-2.5 yıldır toplumsal bir linç kampanyası sürdürüldüğünü dile getirerek, "Aslında bu cinayet 2.5 yıldır 'geliyorum' diyordu. Türkiye'nin en yüksek kademesinde işlenen hukuk cinayeti ile Dink mahkum edildi ve linç süreci başladı. Bu linç süreci toplumsal bir linç hali değildi. Bir grup içerisinde organize bir olaydı. Bu sürece meslek cübbeleriyle de katılanlar oldu. Bunlar sokaktan insanlar değillerdi" dedi.

Veli Küçük, yaptığı açıklamada iddiaların tamamen iftiradan ibaret olduğunu öne sürdü. Küçük, “İddiaları ortaya atan avukat Doğan, iddialarını ispat etmek zorundadır” diye konuştu.

VİCDAN AZABI DUYMUYORUM

Önceki gün yaptığı açıklamada, fikirleri ne olursa olsun insanların öldürülmesine karşı olduğunu söyleyen ve suikastle ilgili olarak ABD'yi suçlayan Kemal Kerinçsiz çıktığı Habertürk televizyonunda ise ilginç ifadelerde bulundu. Kerinçsiz, Hrant Dink'in öldürülmesinden vicdan azabı duymadığını söyledi. Büyük Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink hakkında suç duyurusunda bulunarak tepkileri üzerine çekmişti.

'Böyle yazılar yazarsan başın belaya girebilir'

İİstanbul Valisi Muammer Güler'in Hrant Dink'i tehdit etmediğini, sadece görüş alış verişinde bulunduğunu söylediği Vali Yardımcısı'nın Ergün Güngör olduğu öğrenildi. İddialarla ilgili önceki gün açıklama yapan Vali Muammer Güler, "Olay iddia edildiği gibi yeni değil, 2004'te yaşandı" diyerek, ayrıntıları şöyle anlattı: "O günlerde ilgili gazetede Sabiha Gökçen hanımefendinin Ermeni olduğuna ilişkin bir haber çıktı. Bunun üzerine Hrant Dink'e çeşitli yerlerden çok büyük tehditler gelmeye başladı. Bursa, Adapazarı ve İstanbul'da gözaltına alınan kişilerden ikisi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Vali Yardımcımız kendisini asla tehdit etmemiştir.” Dink'in yakın çalışma arkadaşlarından gazeteci Aydın Engin ise önceki akşam konuk olduğu İskele Sancak programında o dönemde yaşananları tüm detaylarıyla anlatarak, görüşmede iki kişinin daha bulunduğunu ve Vali Yardımcısı'ndan daha çok yanındaki adamın Hrant Dink'e “Eğer bu tür yayınlar yaparsan başın belaya girer” dediğini aktardı. Engin, bu açıdan görüşmenin bir görüş alışverişi şeklinde algılanamayacağını söyledi.

Nizam-ı Alem'in eski üyelerinden

Hrant Dink'i öldürdüğü iddia edilen 17 yaşındaki Ogün Samast'ın, Nizam-ı Alem'den ayrılan 3 kişilik gruba mensup olduğu belirtildi. Diğer iki kişinin de olay günü İstanbul'da bulunduğu sanılıyor. Danıştay'a ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bombalı ve silahlı saldırılar düzenleyen avukat Alparslan Arslan'ın da Nizam-ı Álem görüşüne yakın biri olduğu belirtilmişti. Yakınları ve komşuları, Ogün'ün bir örgüt tarafından kullanıldığını iddia ediyor. Ogün'ün teyzesinin kocası Faik Samast, “Ogün kendi halinde bir çocuktu. Bu eylemi gerçekleştirecek birisi değildir. Onu bir örgüt kullandı. Çünkü bu çocuk Şişli'nin Ş'sini bilmez“ diye konuştu.

Trabzon Türkiye'yi sarsıyor

Trabzon'da son iki yılda meydana gelen asayiş olayları, gündemi uzun süredir meşgul ediyor. İşte son dönemdeki olaylar:

# 29 Kasım 2004: KTÜ öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hicabi Cındık vurularak öldürüldü.

# 7 Ocak 2005: KTÜ öğretim üyesi Prof. Sadettin Güner ile oğlu öldürüldü.

# 5 Nisan 2005: TAYAD üyeleri linç edilmek istendi.

# 17 Ağustos 2005: Akçaabat Sebatspor Kulübü eski Başkanı Veli Sezgin, silahlı saldırı sonucu yaralandı.

# 19 Ocak 2006: Doğulu işçilerin gittiği çay ocağına molotofkokteyli atıldı.

# 25 Ocak 2006: MHP İl binasına bomba konuldu.

# 29 Ocak 2006: Trabzonsporlu Fatih Tekke ile Gökdeniz Karadareniz'in eşlerinin otomobili kurşunlandı.

# 5 Şubat 2006: Santa Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santore bir genç tarafından vurularak öldürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious