Yine Sofya VATAN

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Tetikçi avukat Arslan'ın, Danıştay saldırısından önce Bulgaristan'a esrarengiz bir seyahat yaptığı tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Soruşturmada MİT elemanlarının da şüphelilerin yurtdışı bağlantılarına ilişkin bulgular üzerine çalıştığı öğrenildi. Baskını gerçekleştiren Alparslan Arslan'ın olaydan önce Bulgaristan'da olduğu ve Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçtiği de soruşturma kayıtlarında yer aldı. Arslan'ın Bulgaristan'a ne için gittiği araştırılırken, birgün kaldığı bu ülkeden hasta olduğu gerekçe gösterilerek ambulansla Kapıkule Sınır Kapısı'na getirilmesi dikkat çekti. Silahları nereden aldığını sorgularda açıklamayan Arslan'ın silahları bu ülkeden getirmiş olma ihtimali üzerinde de durulduğu bildirildi.

Bulgar göçmeni arkadaşları aranıyor
Arslan'ın babası da Bulgar arkadaşlardan söz etmişti. Baba Arslan, "5-6 ay önce arkadaşlık etmeye başladığı yeni insanlar vardı. Şivelerinden Bulgar göçmeni olduğu anlaşılan iki kişi olduklarını biliyorum sadece" demişti. İdris Arslan, oğlunun bu kişilerle arkadaşlık yapmaya başladıktan sonra davranışlarının değiştiğini de belirterek şunları söylemişti:

"Bir keresinde bu arkadaşlarının kendisini bir eve götürdüğünü ve 3 saat boyunca birinin Kuran okuduğunu anlattı. Kuran okunurken çok etkilendiğini ve kendinden geçerek fenalaştığını söyledi."

Polisin, Arslan tarafından isimleri açıklanmayan bu iki kişiyi de bulmaya çalıştığı kaydedildi.

Ağca da sık sık Sofya'ya gidiyordu
Papa 2'nci Jean Paul'e suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca'nın Bulgaristan hükümetiyle birlikte hareket ettiğine yönelik gizem 25 yıldır çözülemedi. Rus istihbarat servisi KGB'nin gözetiminde o dönem komünist rejimle yönetilen Bulgaristan hükümetinin desteğiyle suikast girişiminin düzenlendiği öne sürülüyor. Ağca, 1980 yılının Ağustos ayından itibaren sık sık Türkiye'den çıkış yaparak Akdeniz ülkelerini ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious