Yine TAYAD gerginliği (2)

  • Giriş : 25.06.2006 / 00:00:00

Trabzon’da basın açıklaması yapmak isteyen TAYAD’lılarla vatandaşlar arasında yine arbede yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TAYAD’lı bir grup her pazar olduğu gibi bugün de Atatürk Alanı’ndaki Meydan Parkı’nda basın açıklaması yapmak istedi. 9 kişiden oluşan grup ’Tecridi kaldırmak için öldüler’ yazılı pankartı açarak, hazırladıkları bildiriyi okudular. Bildirinin okunmasının ardından TAYAD üyeleri slogan atmaya başladı. Bu sırada parkta oturan vatandaşlardan bazıları, kendilerinin rahatsız edilmemesini istedi. Ortamın gerilme ihtimaline karşılık çevrede hazır bekleyen sivil polisler olay yerine gelerek iki tarafı sakinleştirmeye çalıştı.

TAYAD üyeleriyle vatandaşlar arasındaki gerginlik, kırmızı giyimli bir kişinin gruptaki bir kişiye yumruk atmasıyla doruk noktasına ulaştı. Çevredeki diğer vatandaşlarında TAYAD’lılara saldırmaya çalışmasıyla olay daha da büyüdü. İki grup arasında çıkan tartışmalar sonrası bölgeye sevk edilen takviye polis ekipleri olayları kontrol altına almaya çalıştı. İki grup arasında daha fazla tatsızlık yaşanmaması için polis ekipleri, 9 kişilik grubu parkın kenarındaki tuvaletler bölümünde koruma altına aldı. Koruma altındaki TAYAD’lılara üst taraftan sopalarla vatandaşların müdahale etmesiyle polis 9 kişiyi erkek tuvaletinin içine soktu.

Çevik kuvvet ve özel harekâta bağlı ekiplerin olay yerine gelmesiyle tuvalet içerisinde koruma altına alınan TAYAD’lılar dışarı çıkartılmak istendi. Grup çıkmamakta ısrar ederken, polis zor kullanarak 9 kişiyi ’akrep’ diye tabir edilen zırhlı araca bindirdi. Vatandaşlar, araca bindirilmesi sırasında grup üyelerine yine saldırıda bulundu. TAYAD’lılar emniyet binasına götürüldü. Çıkan arbedede bazı TAYAD üyelerinin yaralandığı gözlendi. 6 ve 10 Nisan 2005 tarihinde olaylara karıştığı belirlenen TAYAD üyelerinden Çetin Güven ve Emre Bakır’ın da bugünkü olaylarda yine yer alması dikkat çekti.

POLİSE DARP GİRİŞİMİ

Geniş güvenlik önlemleri altında emniyete götürülen TAYAD’lılar burada bir süre

sorgulandıktan sonra sağlık raporu için gruplar halinde hastaneye götürüldü. Üç kişiden oluşan ilk grup, çıkış kapısında polis ekiplerine direnirken, Güvenlik Şube Müdürü Necati Ekici’ye mukavemette bulundu.

TAYAD OLAYININ GEÇMİŞİ

Trabzon’un Kemerkaya Mahallesi Kunduracılar ve Kahramanmaraş caddelerinde, 6 Nisan’da, F tipi cezaevlerinde yaşanan olaylarla protesto etmek amacıyla bildiri dağıtmaya çalışan Zeynep Erduğrul, Nurgül Acar, Emre Bakır, Çetin Güven ve İhsan Özdil, ”Türk Bayrağı yakıyorlar. PKK bayrağı açtılar’ söylentisi üzerine binlerce kişi tarafından linç edilmek istenmiş, polis ekipleri tarafından yine zırhlı araçla kurtarılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious