Yıpranma yerine erken emeklilik geliyor

Yıpranma yerine erken emeklilik geliyor.16566
  • Giriş : 21.02.2008 / 11:31:00
  • Güncelleme : 21.02.2008 / 13:36:44

Gazetecilerin de aralarında bulunduğu meslek gruplarının emeklilik süreleri öne çekilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sosyal güvenlik reformunu değerlendiren alt komisyon, çalışmalarını tamamladı. Ancak alt komisyonun hazırladığı yasa metni, raporlaştırılarak Plan Bütçe Komisyonu üyelerine dağıtılmadı.

Alt Komisyon Başkanı AK Partili Zekai Özcan’ın verdiği bilgiye göre, reformun yürürlük tarihi dördüncü kez erteleniyor. İkincil düzenlemelerin tamamlanması için yayımlandığı tarihten asgari altı ay sonra yürürlüğe girmesine yönelik bir madde yasaya eklendi. Böylece 1 Temmuz olan yürürlük tarihi en erken 1 Eylül’e kalacak.

Tasarıda değişiklikler yapan alt komisyon, gazetecilerin de aralarında bulunduğu meslek gruplarının(milletvekilleri, postacılar ve gemi işlerinde çalışanların bazıları) fiili hizmet zamlarını kaldırdı. Ancak halen bu haktan faydalananların kazanılmış hakları korundu. NTV'den Ahmet Ergen'in haberine göre fiili hizmet zammından faydalanmak için gereken 3.600 gün prim şartı da yumuşatıldı. Bu kapsamdakilerin yasa yürürlüğe girene kadarki tüm süreleri, emekliliklerinde dikkate alınacak. Filli hizmet zammı, Ordu ve emniyet mensuplarıyla yeraltı maden işleri, çimento, termik santral, demir-çelik, asit, cıva, döküm ve cam fabrikalarında çalışanlarla itfaiyeciler için devam edecek.

Fiili hizmet zammı kaldırılanlar için yeni iyileştirmeler de gündemde. Alt komisyonda, meslek gruplarına risk oranlarına göre emeklilik yaşında indirim yapılması görüşü oluştu. Bu yönde çalışma yapılması kararlaştırıldı. Ancak bu uygulama, fiili hizmet zammı gibi emekli aylığını yükseltmeyecek.

Düzenlemeyle işsiz kalanlara işsizlik ödeneği yanında sağlık ve emeklilik primlerinin ödenmesi olanağı da getirildi. Düzenlemeye göre işsizlik sigortası fonu, işsizlik maaşı ödediği kişilerin emeklilik primlerini de ödeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious