Yiyeceklerin yüzde 10'u çöpe atılıyor

  • Giriş : 15.10.2007 / 17:11:00

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri Beslenme ve Diyet Birimi diyetisyeni Dr. Çağla Şaşmaz, Büyükşehirlerde yapılan araştırmaya göre besinlerin yüzde 10'nun çöpe atıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Şaşmaz, çöpe giden besinlerin büyük kısmının tahıllar olduğunu belirterek, "Dünya üzerinde açlıkla mücadele etmeye çalışan milyonlarca insan varken çöpe besin atmak büyük bir gaflettir. Bu savurganlığın önlenebilmesi için birbirimizi devamlı uyarıp bilinçlendirmeye çalışmalıyız." dedi.

Sınırlı kaynaklarla doğru beslenebilmeyi öğrenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Şaşmaz, "Biz diyetisyenlerin görevi de budur. Dünya üzerinde tarım ürünlerindeki genetik çeşitliliğin dörtte üçü yok olmuştur. Tarıma dayalı yaşayan ülkelerin politikalarını iyi planlayamaması sebebiyle dışa bağımlı duruma gelmesi, hammadde sıkıntısı, ihracat gelirlerinin düşmesi ve buna benzer problemler sebebiyle ekonomik olarak fakirleşen toplumlar, sıkça beslenme sıkıntısı yaşamaktadır." ifadelerini kullandı.

Hesaplara göre dünyada yaklaşık 450 milyon insanın yetersiz beslendiğinin altını çizen Şaşmaz, "Sadece bu sayı bile dünyamızın en büyük ve en önemli probleminin açlık olduğunu göstermektedir. Birçok yerde insanlar açlıktan ölmekte, iyi beslenemedikleri için hasta olmakta, 4-5 milyon çocuk sadece bu yüzden hayatını kaybetmektedir. Bu sebeple beslenme eğitiminin toplumun her kesimine ve öncelikle küçük yaşlardan itibaren verilmesi önem kazanmaktadır." diye konuştu.

Çağla Şaşmaz, yeterli ve dengeli beslenebilmek için ana besin grupları olan süt ve ürünleri, et, tavuk, kuru baklagil, yumurta, taze sebze ve meyve, tahıl, yağ ve şekerin mutlaka yenmesi gerektiğini kaydetti. Dr. Şaşmaz'ın verdiği bilgiye göre 1943 yılında kurulan Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), açlığı yok etmek ve beslenme şartlarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Türkiye, FAO'ya 1947 yılında üye oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious