Yiyeceklerinizi doğru saklayın

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Yazın saklama şartlarına dikkat edilmeyen yiyecek ve içecekler bilhassa çocuklar için tehdit unsuru oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaz aylarında çocukların karşılaştıkları sağlık problemleriyle ilgili bilgi veren Uzman Dr. İbrahim Çelik, kusma ve ishalin özellikle Türkiye’de sık görülen çocukluk çağı hastalıklarından olduğunu söyledi.

İshale dikkat

Bozulmuş veya mikroplarla enfekte olmuş gıdaların veya suların içilmesi sonucu meydana gelen besin zehirlenmelerinin sıklıkla kusma ile başlayıp ishalle devam ettiğini anlatan Çelik, “Besin zehirlenmeleri dışında gelişen ishal ve kusmaların en önemli sebebi virüslerle olan bağırsak enfeksiyonudur. Bazen özel bakteriler de bu hastalığa sebep olabilirler. Hastalık genellikle bir hafta içinde kendiliğinden düzelir. Amipli ve basilli dizanteri gibi sebeplerle olan ishaller ise kendiliğinden düzelmezler, azalma gösterseler de etken yok edilmedikçe tekrarlarlar” dedi. İshal ve kusmada en önemli konunun çocuğun sıvı ihtiyacının karşılanması olduğunun altını çizen Dr. Çelik, “Sıvı kaybı dışında hayati tehlike olmayacaktır. Hastalığın başlangıcından yani ilk kusmadan hemen sonra çocuğunuzu yemeğe zorlamadan şekerli ve tuzlu su hazırlayıp vermeye başlamak uygun olacaktır. Bunun yanında ayran ve yoğurt, ıhlamur, elma suyu, çay da kaybedilen sıvının karşılanması için kullanılabilir” diye konuştu.

İlaçların seçimi

İshalde bütün tetkikler yapılmadan ve sebepler ortaya konmadan antibiyotik ve ishal durdurucu ilaçların verilmesinin kesinlikle sakıncalı olduğunu vurgulayan Çelik, “Bu yaklaşım çocuğunuzun ileride sık ishal olmasına veya bağırsak sisteminin düzensizleşmesine sebep olacaktır” uyarısında bulundu.
Bir diğer yaz hastalığı olan isilikten de bahseden Çelik şunları söyledi:
“Özellikle yaz aylarında kaşıntılı ve kabarık bir deri döküntüsü ile karakterizedir. Ter bezlerinin tıkanıklığı sonucu oluşur. Çocuklarda daha sıktır. Ortam ne kadar nemliyse belirtiler o kadar ağırdır. Kaşıntı sonucu deride açılmalar olursa ikincil enfeksiyonlar olabilir. Böyle durumlarda pamuklu giysiler giyilmesi, sık banyo yapılması ve derinin mümkün olduğunca havalandırılması gerekir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious