Yiyecekte KDV isyanı

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

IMF, KDV oranlarında indirim yapılmasına karşı çıkarken, esnaf ise gıda ürünlerinin tamamında KDV oranının tek haneli olması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TESK Başkan Vekili Bendevi Palandöken, 'KDV oranları bilmece gibi. Gıda ürünlerinin tamamında KDV oranı tek haneli olursa, fiyatlar inecek. Halkın enflasyonu da bir nebze olsun azalacak. Böylece hem vatandaşın bütçesi hem de esnaf nefes alacak' diye konuştu.

LÜKSLE AYNI DEĞİL
Palandöken, KDV oranlarında indirim yapılmasına karşı çıkan IMF'nin tutumuna ilişkin değerlendirme yaptı. Palandöken, lüks tüketim malları ile gıda ürünlerinin aynı kefeye konmasının yanlış olduğunu anlatan Palandöken, 'Meyve ve sebze kurutulmuşunun KDV'si % 8, dondurulmuşunun KDV'si % 18, portakalın KDV'si % 8, portakal suyunun KDV'si %18, ıhlamurun KDV'si % 8, ada çayının KDV'si yüzde 18'dir' dedi.

ANLAŞILMAZ MANTIK
KDV oranlarının mantığını esnafın anlamadığını kaydeden Palandöken, 'En önemlisi IMF de anlamıyor, anlamak da istemiyor' dedi. Palandöken, bilmece gibi olan bu oranların kalkıp tüm gıda ürünlerinin KDV oranlarının eşit olması halinde devletin KDV gelirinin de artacağını sözlerine ekledi. Palandöken, ayrıca Türkiye'de vergilerin yüksek olduğunu belirtip, 'Bu da esnafı zorluyor. Yüksek vergiler sadece esnafı değil, dar gelirli vatandaşı da vuruyor' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious