'Yobazlara inat okumalıyım'

'Yobazlara inat okumalıyım'.9226
  • Giriş : 15.11.2008 / 16:10:00

Yüzüne kezzap atılarak yaralanan genç kız, okumak istediğini belirtti..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Afganistan'da okula giderken kezzaplı saldırıya 17 yaşındaki Şemsiye: Ülkemi yeniden kurmak için okumalıyım.

Afganistan'da, okullarının önünde kezzaplı saldırıya uğrayan genç kızlar arasında bulunan 17 yaşındaki Şemsiye, ölüm tehlikesine rağmen okulunu bitirmeye kararlı olduğunu söyledi.

Kandahar'da, okuldan çıkarken motosikletli saldırganların kurbanı olan 6 genç kızdan biri olan Şemsiye, tedavi gördüğü hastanede, "Beni öldürmeye çalışsalar da okuluma devam edeceğim. Okula gitmekten vazgeçmeyeceğim" diye konuştu. Yüzünün yarısı sargılar içinde bulunan Şemsiye'nin tek gözünün saldırıda zarar gördüğü ve tedavisinin sürdüğü belirtiliyor. Şemsiye, yatağında yaptığı açıklamada, "ülkesini yeniden kurabilmek için eğitim alması gerektiğini" ifade etti. Şemsiye'nin doktorları, genç kızın genel durumunun iyi olduğunu, doktorlardan oluşan bir heyetin, kızın tedavi için Hindistan'a gönderilip gönderilmemesi kararı alacağını kaydetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Afganistan'ın güneyindeki Kandahar şehrinde çarşaflı ve peçeli kızlar, okudukları Mirveys Nika Kız Lisesi'ne yürüyerek gidiyordu. Bir motosiklete binen iki erkek grubun yanında durdu.

Su tabancasına doldurdukları kezzabı kızların üstüne püskürten saldırganlar olay yerinden kaçtı. Saldırıyı üstlenen henüz olmasa da, 1996-2001 döneminden ülkeyi yöneten aşırı dinci Taliban militanlarından şüpheleniliyor. Çarşaflı bile olsa kızların okula gitmesine karşı çıkan Taliban bugüne kadar yüzlerce okula saldırdı, onlarca öğrenci ve öğretmeni öldürdü. Örgütün sözcülerinden Kari Yusuf Ahmedi ise saldırının arkasında olduklarını yalanladı. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, bu saldırıyı sert dille kınamış ve sorumluların "eğitim düşmanı" olduğunu söylemişti. Eğitim kurumlarından yetkililer de, bu tür saldırıların, özellikle kızların eğitim alma hakkını engelleyemeyeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*