Yoga yapmak kalp damarlarını açıyor!

Yoga yapmak kalp damarlarını açıyor!.7015
  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

6 haftalık yoga ve meditasyon, kalp hastalarındaki damar fonksiyonlarını yüzde 70 geliştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yoga, kan basıncını, kolesterolü ve şeker seviyesini düzenleyerek kalp hastalarına ilaç gibi geliyor


Tıptaki son araştırmalar yoga ve meditasyon ile kalp sağlığı ilişkisini ortaya koydu. Amerika Kalp Birliği Toplantısı'nda konuşan Dr. Satish Sivasankaran, bir grup sağlıklı gönüllü ile yapılan 6 haftalık yoga ve meditasyon programı sonunda, bu kişilerin damar fonksiyonlarının yüzde 17 oranında geliştiğini, aynı çalışmanın kalp hastalarının damar fonksiyonlarında yüzde 70 oranında gelişme sağladığını açıkladı. Memorial Hastanesi'nde de Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit, bypass geçirmiş hastalarına 2005'ten bu yana kalp yogası yaptırıyor. Bu ekip, şimdi de Op. Dr. Selim Tansal'la birlikte kalbini sevenlerin başucundan ayıramayacakları bir kitap yazdı. Yoganın kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden yola çıkılarak hazırlanan "Kalp Yogası" isimli kitap, derin gevşeme için ney müziği CD'si ile birlikte hazırlandı.

STRESİ DE AZALTIYOR

Prof. Bingür Sönmez, yoga ve kalp ilişkisini anlattı: n Yogadaki hafif egzersizler kasları güçlendiriyor, nefes teknikleri kalbe daha kolay oksijen göndermeyi sağlıyor, meditasyon da stresi azaltıyor. Araştırmalara göre, 3-6 aylık dönemde yoga yapanların kan yağları, kan şekerleri ve tansiyonları daha iyi kontrol ediliyor. Daha az ilaç kullanımıyla tansiyonları düzene girebiliyor. Ameliyattan 1 ay sonra tüm hastalar yogaya katılabilir. Başlangıçta haftada 2 gün 2'şer saat öneriyoruz, 3 ay sürüyor. Kalp yogası 4 bölümden oluşuyor. Bu bölümler, temel duruş biçimleri, nefes teknikleri, derin gevşeme ve meditasyon olarak sıralanıyor.

Temel duruş biçimlerinin uygulanması, kan basıncını düşürür, hayat enerjisini yükseltir, stresi kontrol eder. Bu, ayakta ya da oturarak yapılabilir. Yoga yapılan ortam ne soğuk ne de sıcak olmalı. Ortam ılık olmalı. Egzersizler sessiz bir alanda, çeşitli uyaranlardan uzak yapılır. Hasta, Ağrı ya da acı hissettiği noktada duruşa devam etmez, gevşeme pozisyonuna geçer tam olarak gevşer ve derin nefes alır. Ağrı geçtikten sonra devam etmenin mi yoksa derin nefesle egzersizi bitirmenin mi en iyisi olacağına kendisi karar verir.

Nefes teknikleri bölümünde hastaya doğru nefes alma yöntemleri öğretilir.

KLASİK YOGADAN FARKI

Yoganın içinde akrobatik hareketler de var. Yüksek tansiyonu olan birinin 3 dakika başını öne doğru eğip, ellerini arkaya doğru tutması doğru değil. Bu nedenle kalp yogasında yoganın hafifletilmiş formu kullanılıyor. Normal yogadaki gibi yere değil, sandalyeye oturuluyor. Çalışmalar 45 dakika yoga, 15 dakika meditasyonu içeriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious