Yoğun tempo kazalara sebep oluyor

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Siyasetin yoğun temposu trafik kazalarına davetiye çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meclis’in tatile girmesiyle birlikte seçim bölgelerine dağılan milletvekilleri, sık sık kaza haberlerine konu oluyor. Bunun en büyük sebebi, aşırı hız ve yorgunluktan kaynaklanan dikkatsizlik. Hız sınırını çoğunlukla aştıklarını itiraf eden vekiller, bunu programlarının yoğunluğuna bağlıyor. Bu konudaki tecrübelerini Zaman’a anlatan vekiller, ayda ortalama 5 bin kilometre yol yaptıklarına dikkat çekiyor. Akif Gülle’nin hemşehrisi AK Partili Hamza Albayrak (Amasya), özellikle yazın çok yoğun ve plansız çalıştıklarını kaydediyor. Gülle’nin kaza geçirdiği gün üç saat içerisinde üç ayrı programa yetişmeye çalıştıklarını kaydeden Albayrak, “Önemli olmayan programlar için canımızı tehlikeye atıyoruz. Stres var, yoğunluk var; araç kullanırken dalgın olmamak mümkün değil.” diyor. 2004’te büyük bir kaza yaptığını ve ucuz atlattığını belirten Albayrak, siyasetçilerin buna çözüm bulmasını istiyor.

AK Partili Enver Yılmaz (Ordu) yoğun programlara yetişme amacıyla hız sınırının çoğu zaman aşıldığını, bu duruma yorgunluk ve stres de eklendiğinde kazaların kaçınılmaz olduğunu vurguluyor. Yılmaz, çözüm olarak siyasetçinin sırtındaki yükün hafifletilmesi gerektiğini ifade ediyor.

CHP’li Mahmut Duyan (Mardin) bazı aylarda 10 bin kilometre yol yaptığına işaret ediyor. Daha çok yere yetişmek için normal hızın çok üstüne çıktığını, bu yüzden sık sık da ceza ödediğini anlatan Duyan, araç kullanırken yorgunluğun ve dalgınlığın yanı sıra gelen telefonlara da cevap vermek zorunda kaldıklarını aktardı. CHP’li vekil, THY uçaklarının daha önce olduğu gibi milletvekillerine yüzde 50 indirimli olmasını talep ediyor.

CHP Tekirdağ Milletvekili Nuri Saygun ise 17 ay önce satın aldığı arabasıyla bugüne kadar 97 bin kilometre yol gitmiş. Saygun, milletvekili seçildikten sonra küçük çaplı bazı kazalar yaptığını kaydederken, diğer arkadaşları gibi yoğunluk ve stres nedeniyle dalgın araç kullanmaktan yakınıyor.

Kaza bilançosu ağır

Türk siyaseti, bugüne kadar çok sayıda önemli ismi trafik kazalarında kaybetti. Bunların başında 1993’te aramızdan ayrılan Devlet Bakanı Adnan Kahveci geliyor. Aynı yıl ANAP’lı Mümin Gençoğlu, hayata veda etti. 21 Kasım 1999’da da TBMM Susurluk Komisyonu Sözcüsü FP Milletvekili Bedri İncetahtacı, Ankara Esenboğa Hava Limanı yolunda geçirdiği kazada öldü. Yine geçen yasama döneminde MHP’li Kadir Görmez, trafik terörüne kurban gitti. 1996 Mart’ında ise eski başbakanlardan Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes geçirdiği kazada ölümden döndü; ancak felç oldu. Son yasama döneminde CHP’li Tacidar Seyhan, kendi kullandığı araçla bir kamyona çarpınca oğlunu, aynı akibete maruz kalan Anavatanlı Hüseyin Güler de eşini kaybetti. Hafta sonu ise birer gün arayla iki kaza haberi geldi. CHP’li Ensar Öğüt cumartesi, Akif Gülle de pazar günü ölümden döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious