Yoğurdu Avrupa'ya bir doktor tanıttı

Yoğurdu Avrupa'ya bir doktor tanıttı.16692
  • Giriş : 29.06.2008 / 14:00:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 01:50:33

Soframızda önemli bir yere sahip olan yoğurdu dünyada en çok tüketen de biziz. Ayran, cacık, tatlı, börek, çorba...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha pek çok şeye yoğurt katıyoruz. Biz yüzyıllardır yiyoruz, dünyaya da yediyoruz. Faydası saymak bitmeyen yoğurdu Avrupa'ya Kanuni Sultan Süleyman'ın gönderdiği bir doktorun tanıttığını biliyor muydunuz?

Yoğurdu kim buldu?

Yoğurt öz Türkçe bir kelime. Bu nedenle Orta Asya Türklerinin bulduğu kabul ediliyor. Yabancı dillerde de yoğurt olarak geçiyor. 10'uncu yüzyılda Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Divanı Lügati-t Türk ve Yusuf Has Hacip tarafından Kutadgu Bilig'de yoğurt sözcüğüne rastlanmış. Osmanlı döneminde yoğurt tüketilirken Avrupa'ya yayılması da Fransa üzerinden olmuş. 16'ncı yüzyılda Fransa Kralı I. Fransuva ateşli ishal hastalığına yakalanmış. Kanuni Sultan Süleyman Fransız kral için bir doktor göndermiş, doktor kralı yoğurtla tedavi etmiş. Yoğurt da geniş bir coğrafyaya yayılmış.

Yoğurdun faydaları nedir?

Her şeyden önce karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, kalsiyum ve fosfor zengini olan yoğurdun sindirimi ise çok kolay. İçindeki bakteriler nedeniyle bazı uzmanlar insan ömrünü uzattığını bile iddia ediyor. Kalsiyum nedeniyle kemik erimesini de yavaşlatıyor. American Journal of Clinical Nutritio'un araştırmasına göre yoğurt içindeki bakteriler nedeniyle ülseri bile önlüyor.

Yoğurt güneş yanıklarına neden iyi geliyor?

Bunun hiçbir bilimsel dayanağı yok. Halk arasında iyi geldiği söyleniyor ama bilimsel olarak bir açıklama henüz yapılmadı.

Yoğurdun diyete katkısı nedir?

International Journal of Obesity'de sonuçları yayımlanan ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, düşük kalorili rejimlerine yoğurt seçeneğini ekleyen ve günde üç öğün yağsız yoğurt yiyen obezlerin, yoğurtsuz bir diyet programı uygulayanlara oranla yüzde 22 daha fazla kilo verdikleri ve yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları tespit edilmiş. Yoğurt yiyenlerin ayrıca, karın bölgelerinde yüzde 81 daha fazla yağ yaktıkları ortaya çıkmış.

Yoğurtla bal yenir mi?

Özellikle Yunanlar yoğurda bal karıştırıp, yemeklerden sonra yiyor. Prof. Dr. Filiz Açkurt 'İki ayrı besinin gelmesi bir özellik değil. Bal besin değeri açısından önemsemediğimiz gıda, sadece enerji sağlar' diyor ama yemekten sonra tüketilen ballı yoğurdun hamur tatlılarından çok daha yararlı olduğunu da hatırlatıyor.

Sarımsaklı yoğurdun faydası nedir?

Prof. Dr. Filiz Açkurt bu sorunun yanıtını şöyle veriyor: 'Sarımsak da yoğurt da ayrı ayrı çok iyi besinler. Bir araya gelmesi de iyi ama besin değerini değiştirmiyor, ayrı ayrı da kullanılabilir.

Probiyotik yoğurt normal yoğurttan daha mı sağlıklı?

Probiyotik yoğurt bağırsak sağlığı açısından daha sağlıklı.

Kanlıca yoğurdu neden meşhur?

Kanlıca yoğurdunun geçmişi çok uzun yıllar öncesine dayanıyor. Kanlıca tarlalarında beslenen hayvanların sütünden elde edilen yoğurt öyle yağlıydı ki üreticiler ağır olmasın diye üzerine pudra şekeri ekerek satmaya başladı. Bu da 'Kanlıca'ya gidelim, Boğaz'a karşı yoğurt yiyelim' geleneğini başlattı. Ama şimdi bunu uygulayan o kadar az kişi var ki...

Yoğurtla neler yapılır?

Cacık, ayran, tatlı, çorbanın ana maddesi olabilir. Kek veya börek hazırlanırken içine konur, kızartmada sos olarak kullanılır.

Meyveli yoğurdun besin değeri nedir?

Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Filiz Açkurt yoğurt içindeki meyveden gelen besin değeri düşük olduğunu belirterek 'Meyveli yoğurda lezzet açısından katkı sağlar' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious