YÖK, Akaydın'a soruşturma açmıyor

YÖK, Akaydın'a soruşturma açmıyor.8032
  • Giriş : 16.04.2008 / 17:48:00

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, geçtiğimiz günlerde büyük olayların çıktığı Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Akaydın hakkında soruşturma açılmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Genel Kurul'a verilen öğle yemeği arasında gazetecilerle göl kenarında yürüdü. Özcan, gündemdeki konuları yanıtladı. Bir soru üzerine Özcan, Akdeniz Üniversitesi'nde yaşanan olayların ardından güvenlik ile ilgili bir genelge yayınlandığını hatırlattı. ıÜü

Kolluk güçleriyle üniversite idarecilerinin arasındaki iletişimi biraz daha hızlandırmayı sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Özcan, "Böyle şeyler olduğunda hemen kolluk güçlerini haberdar ederek olaya müdahale etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Üniversitelere kamera sistemi koymak istiyoruz ki üniversiteler de kendi kendilerini otokontrol yapsınlar" dedi.

Özcan, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesindeki kavgaları önlemek adına bir önlem düşünüp düşünülmediğine ilişkin soruya karşılık, "Küçücük bir yere 5 bin öğrenciyi sokarsan öyle olur. Orada ciddi bir yer sorunu var. Bölümlerin bir kısmını başka bir yere naklettireceksiniz. Ben o okuldan mezunum. Öyle kalabalık bir yerde ne yaparsanız yapın öğrenciler birbirlerine girerler. O yüzden orada daha az öğrenci barındırmak hayırlı gibi geliyor. Bir de çocuklarla konuşulması gerekir. Türkiye'de çok yapılan bir şey değil. Her iki grubun lideri ile konuşmak gerek. Aynı terapi gibi" şeklinde konuştu. Özcan, öğrencilerin aileleri ile ilişkiye girip diyalog kurmak, olayları provokatif olmadan önlemek gibi yollar düşündüklerini söyledi.

Özcan, Akdeniz Üniversitesi Rektörü ve ÜAK Başkanı Mustafa Akaydın hakkında soruşturma açılıp açılmayacağının sorulması üzerine, "Hayır, düşünmüyoruz" diye konuştu. Özcan, Akaydın'ın saldırıda hedefin kendisi olduğu yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Hayır, öyle olsa her yerde olabilirdi" yanıtını verdi.

ÖSS sisteminde değişikliğe yönelik çalışmaların yapıldığını kaydeden Özcan, "İngiliz modeli güzel bir model. Ben beğeniyorum. İnsanların 5-6 konudan imtihana girmesi, oradan aldıkları 3 alan puanı ile üniversiteye müracaat etmesi hoş bir şey değil" dedi. Özcan, öğrenci affı tartışmaları ile ilgili ise, "Hayırlı yol değil" değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious