YÖK, Anıtkabir'de 'akademik özgürlük' sözü verdi

YÖK, Anıtkabir'de 'akademik özgürlük' sözü verdi .7117
  • Giriş : 08.02.2008 / 08:44:00

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yaptığı ilk toplantısında Anıtkabir'i ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yaptığı ilk toplantısında Anıtkabir'i ziyaret etti.

Özcan, Anıtkabir özel defterine 'laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edeceklerini' yazdı. Özcan, "Amacımız akademik özgürlük ve üniversite özerkliğinin bütün boyutları ile mevcut olduğu hesap verilebilirlik, saydamlık ve kalite güvencesini benimsemiş üniversite sistemini gerçekleştirmektir." dedi. 15 YÖK üyesinin katıldığı Anıtkabir ziyaretinde Genel Kurul'a katıldığı halde çeşitli gerekçelerle Atilla Eriş, İzzet Özgenç, Yekta Saraç ve Necmi Yüzbaşıoğlu yer almadı. YÖK üyesi Engin Ataç ise Genel Kurul toplantısına katılmadı. Kurul üyeleri daha sonra YÖK Başkanlığı'na dönerek toplantıya devam etti. Özcan başkanlığındaki ilk YÖK Genel Kurulu'na Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 4 Şubat Pazartesi günü atadığı yeni üyeler Doç. Dr. Ömer Demir, Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, Prof. Dr. Durmuş Günay ile yeniden YÖK üyeliğine atanan Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu da katıldı.

İsa Eşme, vekillikten istifa etti

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme, başkan vekilliği görevinden istifa etti. Kurul üyesi olmaya devam edecek olan Eşme, Yusuf Ziya Özcan'ın başkan vekilliği yetkilerini kullanmaması isteği sebebiyle 28 Aralık'tan düne kadar izinliydi. Genel Kurul toplantısında başkan vekilliğinden ayrıldığını söyleyen İsa Eşme, Başkan Özcan'ın yeni başkan vekilleriyle daha uyumlu çalışacağı görüşünün ağırlık kazandığı izlenimi edindiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious