YÖK, yok etti

YÖK, yok etti.7585
  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

YÖK, Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’nu ’mesleki üst öğrenim veren okul’ statüsünden çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

YÖK, Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği 12526 sayılı yazıyla Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’nu "sağlık bilimi lisans programı ve sağlık hizmetleriyle ilgili mesleki bir üst öğrenim saymadığını" bildirdi. Böylece Sağlık Bakanlığı bünyesindeki hastanelerde "sağlık idarecisi" olarak çalışan Sağlık İdaresi Yüksek Okulu mezunu memurlar, ek gösterge ve özel hizmet tazminatından mahrum kalacaklar. Bu okul mezunu memurların maaş ve özlük hakları lise düzeyinde ödenecek. Ayrıca Sağlık Meslek Okulu mezunlarının ek puan alarak gidebildikleri 4 yıllık tek yüksek öğrenim programı da ortadan kalkmış oldu. YÖK’ün bu kararının altında, özellikle üniversite hastanelerinin idaresini "profesyonel sağlık idarecilerine bırakmama" eğiliminin yattığı belirtiliyor.

YASA VE YARGI TANIMIYOR

Daha önce de YÖK tarafından sık sık gündeme getirilen, söz konusu bölümü sağlık hizmetleriyle ilgili mesleki üst öğrenim saymama yönlü girişimlere karşı mezunların açtığı davalar mezunların lehine sonuçlandı. Danıştay 11. Dairesi’nin 2005/1546 sayılı kararı ve Konya İdari Mahkemesi’nin 1992/243 sayılı kararları ile Sağlık İdaresi bölümünün ve Sağlık İdareciliğinin sağlık alanında mesleki bir üst öğrenim olduğu ifade edilerek, bu bölüm mezunu sağlık idarecisi memurların özel hizmet tazminatı ve yan ödemelerinin bu bağlamda yeniden düzenlenmesi karara bağlanmıştı. Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesinin 3. kısmında sağlık idarecilerinin sağlık hizmetleri sınıfında olduğu açıkça dile getiriliyor.

YÖK KENDİSİYLE ÇELİŞTİ

YÖK Yürütme Kurulu’nun 10 Temmuz 2003 tarihli toplantısında Sağlık İdaresi mezunlarının gördükleri öğrenimin meslekleri ile ilgili bir üst öğrenim olduğu kararına varılmıştı. Sağlık İdarecisi Hakan Sağlam’ın başvurusu üzerine bu kararın 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 43/b maddesi uyarınca alındığı belirtilerek, Hakan Sağlam’a tebliğ edilmişti. YÖK, bir yıl ara ile birbiriyle tamamen çelişen iki karar almış oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious