YÖK Başkanı maaş tartışmasına esprili yanıtlar verdi

YÖK Başkanı maaş tartışmasına esprili yanıtlar verdi.8032
  • Giriş : 01.04.2008 / 00:14:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 17:48:56

Herkes başıma yıkıldı. Eski eşim aradı, çocuğun okul taksidini ödememi istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

“Herkes başıma yıkıldı. Eski eşim aradı, çocuğun okul taksidini ödememi istedi. Bunu duyan şimdiki eşim 'ben de isterim' dedi.

Yükseköğrenim Kurulu (YÖK) Başkanı, Yusuf Ziya Özcan, maaşının artırılarak 15 bin YTL'ye çıkarıldığıyla ilgili iddialara esprili yanıtlar verdi. Özcan, gazetecilere takılarak şunları söyledi: "Sizin yüzünüzden herkes başıma yıkıldı. Borç para isteyenler, yardım isteyenler... Eski eşim aradı, 'Madem bu kadar maaş alıyorsun çocuğun okul taksidini öde' dedi. Bunu duyan şimdiki eşim de 'Ben de isterim' dedi. Üstelik artış da yok, o kadar para yok. Siz böyle yazarsanız, diyecekler ki bu çok göze batıyor."

MAAŞ 6 BİN 609 YTL

Özcan, bu esprili yanıttan sonra gazetecileri eleştirdi: "Çok cahilce bir iş yapıyorsunuz. Her devlet memuru bilir ki devlette çalışan hiç kimsenin maaşı müsteşar maaşının iki katından fazla olamaz. Müsteşarın maaşı net 4 bin 870 YTL. Benimki olsa olsa 9 bin 600 olur. En yüksek sınırdan gitse o kadar olur. Üstelik benim maaşımı da artırmadılar. Maaş artırımı, Denetleme Kurulu ve Yürütme Kurulu üyeleri için yapıldı ama onları artırırken onlar benden yüksek maaş alamaz. Benimkini de mecburen yükselttiler ama siz bunu bilmiyorsunuz." Özcan, "Net olarak maaşım 6 bin 609 YTL olacak” dedi.

KONTENJAN ARTTIRILACAK

Özcan, 'Bizim en önemli işimiz, dışarıda bekleyen 1,2 milyon çocuğa üniversitede yer bulmak, onları üniversite eğitiminden mahrum etmemek. Bunun için bu sene kontenjanları biraz fazla artırmayı düşünüyoruz. Vakıf üniversitelerinin açılmalarını destekliyoruz. Bizden önceki idarede tam tersi yapılmıştı. Onlar vakıf üniversitelerine ne kadar ters davrandılarsa, biz de onları o kadar kucaklıyoruz. Çünkü kapasite yaratıyorlar."

Vakıf üniversitelerinin kontenjanlarını dolduramadıklarının belirtilmesi üzerine Özcan, "Onlar da ayaklarını denk alsınlar, fiyatlarını ona göre ayarlasınlar. Bu sene galiba dolar da biraz yukarı gidecek. Onun için kötü olabilir" dedi.

MORALİ EN YÜKSEK ADAMIM

Özcan, "Bu tartışmalar olurken hiç istifa etmeyi düşündünüz mü?" sorusunu, "Hayır. Ben hayatınızda gördüğünüz morali en yüksek adamım. Sizin söylediğiniz hiçbir şey beni etkilemez. Bunu hiç unutmayın, ona göre yazın" diye yanıtladı.

Şengör'ün üyeliğine şirket engeli

Özcan, Üniversitelerarası Kurul'un YÖK üyeliğine aday gösterdiği Prof. Dr. Celal Şengör ile ilgili YÖK ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin soruşturma açtığını söyledi. Özcan, "Bir şirkette yönetim kurulu üyesiymiş. Bu öğretim üyeliğinden çıkarılma nedenidir. Yoksa ona karşı bir şeyimiz yok” dedi. Özcan, "Hakkında ciddi bir soruşturma varken nasıl atayacaksınız ki onu? Şirketin yönetim kurulu üyesi olduğu için soruşturma açıldı. Alakası yok. Ben de ols am açılır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious