YÖK Başkanı Özcan Celal Şengör'ü veto etti

YÖK Başkanı Özcan Celal Şengör'ü veto etti.34767
  • Giriş : 22.02.2008 / 08:19:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:24:47

Kendisi için, 'Değil YÖK Başkanı, asistan yapmam' demişti..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özcan, kendisi için "Asistan bile yapmam" diyen deprem profesörü Şengör'ün YÖK üyeliğini "usul eksikliği" bularak Kurul'a iade etti..

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, türban serbestisi ile ilgili olarak ters düştüğü Üniversitelerarası Kurul'la ilişkilerini sertleştirecek bir karara daha imza attı. Özcan, kendisi için "Asistan bile yapmam" diyen deprem profesörü Celal Şengör'ü YÖK üyeliğine öneren Kurul'un teklifini "usul eksikliği" bularak iade etti. Üniversitelerarası Kurul Prof Dr. Ethem Tolga'dan boşalan YÖK üyeliği için 24 Ocak'ta seçim yapmıştı. 16 adayın başvurduğu seçimde 83 oyla İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör YÖK üyeliği için aday olarak belirlenmişti. Seçim sonucu tutanakla Köşk'e sunulmak üzere YÖK'e gönderildi. Yaklaşık 10 gün sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK'e 4 yeni üye atadı. Bu atamalar sırasında Şengör'ün isminin Köşk'e sunulmadığı, YÖK'te bekletildiği ortaya çıktı. Yaklaşık bir aydır YÖK'te bekleyen Şengör'ün adaylığı dün "Usul eksikliği" nedeniyle Üniversitelerarası Kurul'a iade edildi.

'BOŞ OY USULSÜZ'

Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Şengör'ün isminin, seçim sırasında 3 boş oyun sekreterya tarafından tutanağa işlenmediği için iade edildiğini söyledi. Boş oyların seçim sonucunu etkileyen bir oy sayısı olmadığına dikkat çeken Akaydın, şöyle dedi: "3 boş oy tutanaklarda görünmüyormuş. Hukukçulara soracağım, ancak seçim sonuçlarını değiştirecek bir oy oranı olmadığı için seçimin yenilenmesine gerek yok gibi görünüyor. Sanırım tutanakları yenileyerek, 'Boş oylar tutanağa işlenmemiş, unutulmuş' diyerek yeni tutanağı göndermek yeterli olacak." Akaydın usulle ilgili böyle bir hatanın tespit edilip bir ay bekletilmesine ise anlam veremedi. Üniversitelerarası Kurul'un 7 Mart'ta toplanacağı bildirildi.

'Değil YÖK Başkanı, asistan yapmam' sözü kızdırdı

Celal Şengör, sıra dışı bir bilim adamı. Dünyanın sayılı deprem uzmanlarından ve asker sempatisi ile tanınıyor. State University of New York at Albany mezunu olan Şengör, Fransa, Avusturya, İngiltere ve ABD'de bazı üniversitelerde misafir profesör olarak ders verdi, Fransız Bilimler Akademisi ve ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyeliği yaptı. Ord. Prof. Fuat Köprülü'den sonra Rus Bilimler Akademisi'ne kabul edilen ikinci Türk oldu. Yayımlanmış 1826 makalesi ile bu alanda neredeyse rekor kırdı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi'nde görev yapan Şengör, Türkiye'de deprem uzmanlığı ile değil, geçtiğimiz yıl Harp Okulları'nın açılış töreninde, "Emrettiler geldim" diyerek Atatürkçülük üzerine yaptığı konuşmayla gündeme geldi. Şengör, "Arz ederim" diye bitirdiği konuşma nedeniyle "Bir bilim insanı böyle ifadeler kullanır mı?" eleştirilerine maruz kalmıştı.

ANLAMLI ADAYLIK

YÖK Başkanlığı'na atandığında Özcan için, "Hiçbir akademik özelliği yok, değil YÖK Başkanı, asistan yapmakta bile tereddüt ederim" diyen Şengör'ün Üniversitelerarası Kurul tarafından YÖK üyeliğine seçilmesi anlamlı bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious