YÖK Başkanı Özcan rektörleri ikna etmeye çalışacak

YÖK Başkanı Özcan rektörleri ikna etmeye çalışacak.8032
  • Giriş : 26.02.2008 / 11:39:00

Özcan, başörtülü öğrencileri üniversitelere almayan rektörleri ikna etmeye çalışacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, yayımladığı genelgeye rağmen türbanlı öğrencileri üniversitelere almayan rektörleri ikna etmeye çalışacağını söyledi.

Akşam gazetesine konuşan YÖK Başkanı Prof. Özcan, "İkna edemezsem hukuki yollara başvuracağım" dedi.

Özcan, Anadolu üniversitelerinde sıkıntı olmadığını, büyük kentlerde türbanlı öğrencilerin derse alınmadığını belirtti.

YÖK Başkanı, "Anayasa'daki düzenlemeyle üniversitelerde türban sorunu çözülebilir, genelgemize uymayan rektörleri Ankara'ya çağıracağız" diye konuştu.

Prof. Özcan, "Hukukçularımızla rektörleri bir araya getireceğim, onları ikna etmeye çalışacağım, yine genelgemize uyulmazsa hukuki yollara başvururum" dedi.

"Ben rektörlerle kavga etmeyeceğim. Niye kavga edeyim ki, ben onlarla çalışıyorum" diyen YÖK Başkanı, "Oldukça laik bir insanım. Cumhuriyet değerlerine bağlıyım. Cumhuriyetle hiçbir sorunum yok. Cumhuriyet sayesinde burada oturuyorum" derken, amaçlarının yasaksız bir üniversite yaratmak olduğunu söyledi.

Özcan, "3-5 türbanlı öğrenciyle Cumhuriyet'in laikliği gitmez" dedi.

YÖK'ün açıklaması

YÖK'ten dün de, ''Cumhuriyet'in nitelikleri, hürriyetleri sınırlandırma gerekçesi olamaz. Eğitim-öğretim hakkının engellenmesi suçtur'' açıklaması gelmişti.

Türban tartışması üniversiteleri böldü. YÖK Başkanı üniversitelerde türban serbestisi için Anayasa değişikliğinin yeterli olduğunu savunuyor, üniversitelerin büyük bölümü ve bazı YÖK üyeleri ise ek bir yasal düzenlemenin kaçınılmaz olduğu görüşünde birleşiyor.

YÖK'ün 9 üyesi ise, YÖK Başkanı'na karşı bir bildiri yayımladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious