YÖK Başkanı Özcan: "YÖK şeffaf ve hesap verebilir olmalı"

YÖK Başkanı Özcan:
  • Giriş : 08.01.2008 / 15:33:00

YÖK Başkanı Prof. Dr.Yusuf Ziya Özcan, YÖK'ün şeffaf ve hesap verebilir olması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Prof. Dr. Özcan, Gaziantep ve Şanlıurfa gezilerinin ardından Adıyaman ziyareti öncesi, gezileri sırasında akademisyenler,rektörler ve öğretim üyelerine YÖK'te neyi yapmak gerektiğinive neleri planladıklarını anlatarak, onların bu konudaki düşünceleriniöğrenmeyi amaçladıklarını belirtti.

Ziyareti esnasında rektörler ve öğretim üyelerine üniversitelerin problemli alanlarının başında gelen kadro ve özlük haklarıyla ilgili konulardan da bahsettiğini ifade eden Özcan, "Araştırma görevlilerinin TUSgibi genel birimtihanla seçilmeleri. Bunların, kadro değil de burs şekline dönüştürülmeleri. Bu konuları görüştüm." şeklinde konuştu.

Araştırma görevlilerine verilen maaşın şu anda en fazla bin 81 YTL düzeyinde olduğunu belirten Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bu miktarı iyi bir seviyeye yükseltmek istediklerini de söyledi.

YÖK'ten beklentiler:
Yeni dönemde farklı bir YÖK imajı oluşturmaya çalışacaklarını aktaran Özcan, "Bir defa YÖK şeffaf ve hesap verebilir olmalı" dedi.

YÖK'ün kara kutu olmaması gerektiğini, herkesin yapılanları alınan kararları gayet iyi bir şekilde anlaması gerektiğini bildiren Yusuf Ziya Özcan, herkesin yapılanların altındaki rasyoneliteyi ve niçin böyle bir kararverildiğini bilmesi gerektiğini ifade etti.

Hesap verebilir durumda olmaları gerektiğini vurgulayan Özcan, "Bize sorduklarında niye bunu yaptınız diye. Bizim verebileceğimiz çok iyi cevaplar olmalı. Bu eski dönemde olmayan bir şey. Hiç kimse zaten YÖK'ten böylebir şey de beklemiyordu. Ama şimdi ben herkesin böyle bir şey de beklemesini istiyorum. YÖK'ü hesap verebilir bir durumda görmelerini ve hesapsormalarını da istiyorum zaman zaman" diye konuştu.

Yurtdışından üniversite açma talebi:
Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Özcan, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerin Türkiye'de üniversite açmak için müracaatlarının olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Özcan, Almanya ve İtalya'nın müracaatlarının olgunlaştığını ve protokol imzalama seviyesine geldiğini bildirdi.-

Üniversitelerde özgürlükler:
Üniversitelerde özgürlüklerin genişletilmesi konusunu önemsediklerini vurgulayanYÖK Başkanı Özcan, her türlü yasağa karşı olduğunu yineledi.

Özcan,"Mesela benim karşı olduğum bir şey daha var. Bir öğretim elamanı,dekanını tenkit edebilmelidir ama terbiye hudutlarını aşmamak kaydıyla. Beni tenkit edebilmelidir. Dışarıda konuşamayacağı şeyleri bile kampüste konuşur olmalı öğretim elemanı. Fikir ve özgürlük ortamları yaratılmalı. Üniversite budur. Üniversite, insanların kafalarının içindekine değer vermelidir" dedi.

Yeni dönemde üniversitelerin sorunlarının çözümü konusunda farklı bir yol izleyeceklerini,zaman zaman düzenlenecek ziyaretlerle sorunların tespiti ve çözümüneyönelik fikir alışverişi yapacaklarını belirten Özcan, üniversitelerle ilgili herhangi bir sorun olduğunda, rektörleri Ankara'da kabuledeceğini ve gerekirse ilave toplantılar yapacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious