YÖK Başkanı Teziç, Kosova'da ödül aldı

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

YÖK Başkanı Teziç, Kosova'da ödül aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

T.C. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç ve beraberindeki heyetin dört günlük Kosova ziyareti çerçevesinde dün Kosova Eğitim Bakanı'yla bir araya gelen heyet bugün Prizren Cemali Berişa Kültür Evi salonunda öğrencilere ve davetlilere "Türk Yüksek Eğitiminde Gelişmeler" konulu bir konferans verdi. Teziç'in konferansını dinlemeye gelen öğrencilerin bir kısmını türbanlı olması dikkat çekti. YÖK Başkanı Teziç'i dinlemeye gelenler arasında; Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Faruk Sungur, Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, UNMIK Türk Polisi temsilcileri yanı sıra çok sayıda üst düzey davetli vardı.
Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Teziç'e daha sonra Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi (BAL-TAM) Genel Başkanı Prof. Dr. Nimetullah Hafız Balkanlı Türk öğrencilere YÖK'ün gösterdiği katkılarından dolayı BAL-TAM'ın onur üyeliği belgesini verdi.

Arnavut asıllı olduğunu söyleyen Teziç, bundan 30 yıl önce de Kosova'ya dedelerinin bıraktığı topraklara geldiğini söyledi. Kosova'da bulunduğundan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Teziç, Kosovalı Türk öğrencilerin en büyük sıkıntısı olan ders kitaplarını, Türkiye'ye döndüğünde halledeceğini belirtti.

Daha sonra BAL-TAM Merkezinin resmi açılışı gerçekleştiren Teziç, anı defterini imzaladı. Teziç bu akşam Kosova'da KFOR barış gücü bünyesi altında görev yapan Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığını ziyaret edecek.

Teziç'e, Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme ve Yüksek Öğretim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu da eşlik ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious