YÖK Başkanı Teziç için suç duyurusu

YÖK Başkanı Teziç için suç duyurusu.15609
  • Giriş : 22.09.2007 / 08:56:00

Öğretmen-Sen yöneticileri, Teziç ve Rektörler Komitesi üyeleri ile eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suç duyurusu dilekçesinde, “28.11.1925 tarihli 671 Sayılı Şapka Giyilmesi HAkkında Kanunu'na göre TBMM üyeleri, tüm kamu görevlileri, memur ve müstahdemlerin şapka giyme mecburiyeti bulunduğu” kaydedildi.

Dilekçede, Teziç ve Rektörler Komitesi üyeleri ile Bumin'in, “671 Sayılı Kanun hükümlerine muhalefet ederek, resmi görevleri sırasında şapka giymedikleri” iddiasına yer verilerek, 2 aydan 6 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Öğretmen-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, Genel Sekreter Behçet Canöz ve bazı sendika üyeleri, suç duyurusu dilekçesini sunmalarının ardından, Ankara Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

Şapka giyerek konuşma yapan Canöz, “hiçbir inanç, ideoloji ve umdenin, insan hak ve hürriyetlerinden üstün olmadığını” belirterek, “Yeni bir Anayasa bu kriterlere göre düzenlenmeli, bireyin inanç, düşünce ve duygu dünyasına saygı esas alınmalı, şiddete dönüşmediği, genel ahlaka aykırı olmadığı sürece her söylem, her eylem serbest olmalıdır” şeklinde konuştu.

“Başörtüsü yasağı keyfiliğe en açık örnektir” iddiasında bulunan Canöz, “Kadınların kılık ve kıyafetleriyle ilgili hiçbir şekilde yasal bir düzenleme yapılmamıştır. Anayasa Mahkemesinin yorumuna dayanılarak yasak sürdürülmek isteniyor” dedi. Canöz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) bu konudaki kararını da eleştirerek, “AİHM de hukukun üstünde olamaz, kararları tartışılmaz değildir” dedi.

Sendika başkanı Yusuf Tanrıverdi ise “özgürlükçü ve insan haklarını temel alan yeni bir Anayasa yapılmasını” istedi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious