YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan'dan rektörlere uyarı!

YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan'dan rektörlere uyarı! .12899
  • Giriş : 01.02.2008 / 12:01:00
  • Güncelleme : 01.02.2008 / 12:05:43

YÖK Başkanı Özcan, Üniversiteler Arası Kurul toplantısının açılış konuşmasında rektörleri uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YÖK Başkanı Özcan, 'Üniversite gençliğine özgür tartışma ortamı yaratamazsak burası üniversite olmaz. Üniversitelerde tartışma ve eleştiriden korkulmamalıdır. Her kesim kendi düşüncesini sloganlaştırma hakkına sahiptir. Üniversitelerde semboller yarıştırılırsa itibarı zedelenir.

ÜAK'ın kanunla belirtilen konuların dışında konuları görüşmesi doğru değildir. Ülkeyi ilgilendiren konular bu kurulda konuşulmaz. Bir konunun çokça konuşulması bu kurula karar alma meşruiyeti tanımaz dedi.

Bildiğiniz gibi üniversitelerimizin birçok sorunları vardır. Toplumun birçok kesiminin üniversitelerden beklentileri vardır. Üniversitelerimizi bu kadar önemli yapan onların yerine getirilmesi beklenen kritik görevlerdir.

Üniversiteler ufuk çizgisidir: Üniversitelerde gençlerimiz içinde yaşadıkları toplumu yüceltecek donanımlar kazanırlar. Üniversiteler koca koca binalar, deneylerde kullanılan araçların bulunduğu yerler değildir.

Gençlerimize ve bilim insanlarımıza özgürce araştırma imkanı, elde ettikleri sonuçları özgürce tartışacak ortamlar sağlamazsak bunların hiç birini elde edemeyiz

Üniversiteler tartışma ve eleştirilerden korkulmayan ortamlardır. Üniversiteler dil, din ve ifade hürriyetinin en üst seviyede yaşandığı ortamlar olmalıdır. Üniversite mensupları sadece üniversitelerin kurumsal sorunlarda değil, ülkenin tüm sorunları konusunda karar vericilere ışı tutmalıdır.

YÖK Başkanı Özcan,, üniversitelerde kılık kıyafet konusunun değerlendirileceği ÜAK'ın olağanüstü toplantısı için ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi'ne gelişinde de açıklamalarda bulundu.

Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) bugünkü olağanüstü toplantısına katılmamaları için rektörleri aradığı iddialarına ilişkin, ''Sicil amiriyim, her zaman ararım'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious