YÖK Başkanlığı' na yapılacak atama için iki sürpriz aday

YÖK Başkanlığı' na yapılacak atama için iki sürpriz aday.11780
  • Giriş : 29.11.2007 / 10:57:00
  • Güncelleme : 29.11.2007 / 11:07:15

YÖK Başkanlığı’na 8 Aralık’ta yapılacak atama için iki süpriz aday açıklanadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YÖK Başkanlığı’na 8 Aralık’ta yapılacak atama için AKP’nin Anayasa taslağını hazırlayan komisyonun başkanı Prof. Dr. Ergun Özbudun ve TCK’nın hazırlayıcılarından Prof. Dr. İzzet Özgenç’in adı üzerinde duruluyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç’ten boşalacak başkanlık koltuğu için AKP’nin Anayasa taslağını hazırlayan komisyonun başkanı Prof. Dr. Ergun Özbudun ve Türk Ceza Kanunu’nu hazırlayanlardan Prof. Dr. İzzet Özgenç’in adı konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, 8 Aralık’ta yapacağı kritik atama için Gazi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ve YÖK üyeliği yapan İlahiyatçı Prof. Dr. Halis Ayhan’ın adı geçiyordu. Eski YÖK Başkanı Prof.Dr. İhsan Doğramacı gibi Kerküklü olan Hasanoğlu’nun, Doğramacı ile Gül arasındaki son dönemdeki yakınlaşma nedeniyle başkan olması olasılığının güçlendiği söyleniyordu.

KUZ’DAN BİLGİ ALIYOR

Teziç’e halef olarak atayacağı ismin Teziç kadar güçlü bir hukukçu olmasını isteyen Gül’ün, Prof.Dr. Özbudun’u bu göreve getirmekten yana olduğu kulislerde konuşuluyor. Gül’ün yapacağı atamada, görev süresi ekim ayında dolan eski YÖK üyesi ve Köşk Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirdiği Emin Kuz’dan aldığı bilgilerin etkili olacağı tahmin ediliyor. Gül’ün, YÖK’ü çok iyi bilen Kuz’a danıştığı belirtiliyor. Hukukçu kimliği olan Kuz da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesiydi.

HENÜZ TEKLİF YOK

Gül’ün Özbudun’a henüz YÖK Başkanlığı için teklif götürmediği, Özbudun’un ise önceliği akademik çalışmalara vereceği öğrenildi. Akademik görevini sürdürmek isteyen Özbudun’un idari bir görev olan YÖK Başkanlığı’na sıcak bakmadığı belirtildi.

HÜKÜMET ÖZGENÇ’İ Mİ İSTİYOR?

Hükümetin desteğinin ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde hukuk danışmanlığını yapan ve Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyesi seçilen Prof. Dr. İzzet Özgenç’ten yana olduğu öne sürülüyor. Özgenç, 3 Kasım 2002 seçiminin ardından Meclis’teki ceza hukuk alanındaki düzenlemelerin de mimarı olmuştu. Özgenç’in alt komisyon toplantılarında zina suçunun yeniden TCK’da düzenlenmesi önerisi tartışmaya neden oldu. CHP’li üyeler, alt komisyonlarda Özgenç’in ’eğitim hakkının engellenmesi, kamu hizmetlerinden yararlanmanın engellenmesi’ gibi suç tanımlarıyla türbana serbestlik getirmeye çalıştığını ileri sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious