Yök formasyon sonuçları 2014 - 24 Aralık Pedagojik Formasyon sonuçları - Ösym sonuç

Yök formasyon sonuçları 2014 - 24 Aralık Pedagojik Formasyon sonuçları - Ösym sonuç.10622
24.12.2013 / 08:45:27

Formasyon sonuçlarının günlerdir açıklanmaması tepki ile karşılanıyor. Sonuçların çoktan açıklanmış olması gerekiyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Pedagojik formasyon sonuçları bir türlü açıklanmadı. Sonuçlar açıklandığında detaylara Haber Aktüel aracılığı ile ulaşabileceksiniz.

www.haberaktuel.com'dan ayrılmayın!

Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) geçtiğimiz yıllarda izin verilen üniversitelerde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına, 20132014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verildi.

YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre; geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacak.

Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzu'nda, sınavla ilgili 'Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar' başlığı altında 1.8 maddede, "Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.” şeklinde yer aldı. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan, son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekiyor.

KONTENJAN 20 BİNPedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlendi. Başvurular, ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacak. Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edilecek. 

ARŞİV HABERİ:

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), eğitim fakültesi dışında bir fakülteyi bitirenlerin öğretmen olabilmeleri için aldıkları ''Tezsiz Yüksek Lisans'' eğitimini kaldırdı. YÖK'ün en son yaptığı genel kurul toplantısında üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi verilmesi belli kriterlere bağlanmıştı. Buna göre, kriterleri sağlayan her üniversite pedagojik formasyon eğitimi verebilecek.

YÖK'ün aldığı karardaki kriterler, Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi ile Üniversitelerarası Kurul'ca (ÜAK) birlikte oluşturuldu. Bu kriterlerin oluşturulmasında eğitim fakültelerinin görüşleri de dikkate alındı.Kriterlere göre, ilgili üniversitede Eğitim Fakültesinin veya Eğitim Bilimleri Bölümünün bulunması ve bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte kadrolu öğretim üyesi olması şartı aranacak.

Formasyon eğitimi 5. yarıyılda başlayacak ve 2 yıla (4 yarıyıla) yayılarak verilecek. Formasyon eğitimine kabulde öğrencilerin ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden en az 2.5 olacak ve öğrencilerin en fazla alttan başarısız 2 dersi olacak. ''Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans'' eğitimleri 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren açılmayacak. Daha önce izin verilenlere ise öğrenci alınmayacak. 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren mezun durumda olan öğrencilere de pedagojik formasyon sertifikası eğitimi verilmeye başlanacak. Mezun durumda olan öğrencilerin diploma notunun da 4 üzerinden en az 2.5 olması şartı aranacak. Mezunların formasyon eğitimi süresi ise 2 yarıyıl olacak.

-YÖK'TEN İZİN ALINACAK-

Karara göre, açılması talep edilen pedagojik formasyon eğitimi talepleri için her seferinde Yükseköğretim Kurulu'ndan izin alınacak. Pedagojik formasyon eğitimine ilişkin organizasyon rektör yardımcısı başkanlığında ilgili birim yöneticilerinden oluşan bir komisyon tarafından yürütülecek. Üniversiteler tarafından söz konusu pedagojik formasyon eğitiminin uygulanmasına ilişkin bir yönerge hazırlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*