YÖK Genel Kurulu yarın toplanıyor!

YÖK Genel Kurulu yarın toplanıyor!.11207
  • Giriş : 12.03.2009 / 11:10:00

YÖK Genel Kurulu yarın, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) cuma günü toplanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıda, "2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda yapılacak değişiklikler", "Sağlık Bakanlığı ve üniversitelere bağlı hastanelerinde doktorların tam gün çalışmasını öngören taslak", "Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikler" görüşülecek. Ayrıca, Prof. Dr. Halis Ayhan'dan boşalan YÖK Yürütme Kurulu üyeliğine de seçim yapılması planlanıyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, yaptığı açıklamada, YÖK Genel Kurulu'nun geçen toplantısında üzerinde tartışılmaya başlanan Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği'nin "çok eski bir yönetmelik olduğu" için değiştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Özcan, "Yönetmelikteki cezaların bazıları suçlara, fiillere göre ağır; bazıları çok hafif. Mesela intihal çok karşılaşılan birşey ama bununla ilgili çok fazla birşey yok. Etik kural ihlalleri de yok. Kısacası yönetmelikte eksiklikler çok. Herkes yenilenmesi gerektiğini düşünüyor" dedi.

YÖK'te daire başkanlıkları sayılarının artırılması, uzman ve uzman yardımcılıkları oluşturulması yönünde yasal düzenleme yapılmasına ilişkin çalışmanın da toplantıda ele alınacağı bildirildi.


ÜAK Toplantısı

Öte yandan, ÜAK toplantısı da 13 Mart Cuma günü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü ve Kurul Başkanı Prof. Dr. Hasan Ceylan başkanlığında gerçekleştirilecek.

Toplantıda, 1 Mart 2009 tarihinde görev süresi sona eren Prof. Dr. İsa Eşme'nin yerine YÖK üyeliği için aday seçimi yapılacak. Eşme, yeniden aday olacağını açıkladı. YÖK üyesi adaylığı için 10'a yakın öğretim üyesinin başvurduğu öğrenildi. ÜAK'ın seçtiği adayların YÖK üyeliği, Cumhurbaşkanı'nın onayı ile kesinleşiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*