YÖK Genel Kurulu'nda baraj puanları düzenlenecek

YÖK Genel Kurulu'nda baraj puanları düzenlenecek.17758
  • Giriş : 19.06.2008 / 08:04:00

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın ÖSS baraj puanlarında indirim önerisinin ele alınması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ancak baraj puanlarında değişikliğe gitmek yerine daha çok adayın barajı aşmasını sağlayacak bir hesaplama formülü üzerinde duruluyor. Öğrenciler memnun ama üniversitelerde "eğitim kalitesi düşer" kaygısı hakim.

ÖSS öncesi kontenjanlar yüzde 20 oranında arttı, şimdi de üniversiteye girmek için gereken taban puanlarının değişmesi gündemde.

ÖSYM taban puanları ile ilgili öneriyi hazırladı ve YÖK'e gönderdi. Amaç daha fazla öğrencinin üniversiteye girişini sağlayıp artan kontenjanları doldurmak.

Öğrencilerin önlisan programlarında tercih yapabilmesi için en az 160 puan alması gerekiyor, 4 yıllık lisans programları içinse bu puan 185'e çıkıyor.

Üzerinde durulan formüle göre, puanlar değişmeyecek ama doğru cevaplara daha fazla puan verilecek. Yani adaylar geçen yıla göre daha az soruya yanıt verse bile yüksek puan alıp tercih yapma hakkına sahip olacak.

Öneri YÖK'ün önünde. Sınava giren öğrenciler kararı dört gözle bekliyor. Üniversitelerin yaklaşımı ise farklı, üniversiteler "eğitimin kalitesi düşer" kaygısını taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious