YÖK katsayı için toplanıyor

YÖK katsayı için toplanıyor.12914
  • Giriş : 06.02.2008 / 08:30:00
  • Güncelleme : 06.02.2008 / 08:38:35

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında ilk kez toplanacak olan kurulda ÖSS takvimi de netleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulu, üniversiteye girişte meslek liselerinin önündeki en büyük engel olarak görülen 'katsayı' sorununu görüşmek üzere yarın toplanıyor.

Genel Kurul'un 1997'de bir genel kurul kararıyla ortaya çıkan ve aşamalı bir geçiş öngörmeden uygulanmaya başlanan katsayı sorununu görüşüp çözüme kavuşturacağı belirtiliyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında ilk kez toplanacak Kurul, ÖSS takvimini de netleştirecek.

Mevcut uygulamaya göre, meslek lisesi mezunlarının ÖSS'de aldığı puanlara ilave edilen ortaöğretim başarı puanı 0,3 ile diğer lise mezunlarının ortaöğretim başarı puanları ise 0,8 ile çarpılıyor. Bu uygulama sebebiyle 1997'den itibaren meslek liselerine öğrenci akışında büyük bir düşüş yaşanırken hükümetin mesleki eğitime yönelik açılımları nedeniyle son yıllarda bir artış söz konusu olmuştu.

Bir boş üyelik nedeniyle 20 kişi ile toplanacak kurula, 28 Aralık 2007'den itibaren izinli olan YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme de katılacak.

YÖK, Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu ve Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından seçilen 7'şer üye olmak üzere toplam 21 üyeden oluşuyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün boş bulunan YÖK üyeliklerine dün yaptığı atamalarla üye sayısı 20 olmuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, YÖK'e şu ana kadar Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, Prof. Dr. Durmuş Günay ve Ömer Demir'i atadı. Gül, Bakanlar Kurulu'nca kurul üyeliğine seçilen Prof. Dr. Yunus Söylet ve ÜAK kontenjanından kurul üyeliğine seçilen Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu'nun da atamasını yaptı.

İş dünyası meslek liselerini memleket meselesi olarak görüyor

YÖK dahil tüm kamu kurum ve kuruluşları ile iş dünyası, konuşmalarında mesleki eğitimin önemine vurgu yaparken TÜSİAD, 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' adıyla geniş bir kampanya bile başlatmıştı. Koç Topluluğu da gazetelere verdiği ilanlarda, Türkiye'de binlerce genç işsizlikle boğuşurken, işverenin iyi yetişmiş çalışan sıkıntısı çektiğini, bu meselenin mesleki eğitimle çözüleceğine inandığını belirtmiş ve "Koç Topluluğu, 8. yılında meslek liselerinde okuyan tam 8 bin gence lise boyunca, burs, staj ve istihdam imkânı vererek onların önünü açıyor." ifadelerine yer vermişti.

Mesleki eğitim denilince sadece imam hatiplerin anlaşılmasından rahatsız olan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, "Artık sektörel mesleki eğitim diyorum." şeklinde tepkisini dile getirmişti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious