YÖK protestocularına ceza yağdı

YÖK protestocularına ceza yağdı.7325
  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

YÖK'ü protesto eylemine katılan 40 kişiden 39'u, 10 yıl ile 1 yıl 8 ay arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara'da, 7 Kasım 2005 tarihinde düzenlenen YÖK'ü protesto eylemine katılarak, “silahlı örgüte üye olmak” ve “silahlı örgütün propagandasını yapmak” suçlarından yargılanan 40 kişiden 39'u, 10 yıl ile 1 yıl 8 ay arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

Gençlik Federasyonu üyesi 2'ü tutuklu 40 sanığın yargılanmasına Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada, tutuklu sanıklar Cihan Çınkı, Engin Aslan ile tutuksuz yargılanan sanıklar Nurgül Acar, Serkan Onur Yılmaz, Kemal Çete, Ömer Deniz, Özkan Kaya, Hasan Selim Gönen, Ekrem Kurtuluş, İlker Ekiz, İlker Doğan, Mustafa Doğru, Mesut Aygün ve Volkan Alkış ile sanık avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Süreyya Gönül, sanık Cihan Çınkı'nın babası Mustafa Çınkı'nın oğlunun tahliyesini talep ettiği dilekçeyi mahkemeye sunduğunu kaydetti. Sanık avukatı Ali Haydar Hakverdi, esas hakkındaki savunmalarını yaklaşık 10 ay önce yaptıklarını, müvekkillerinin 18 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, tahliyeleri ile beraatlerini talep etti. Son sözleri sorulan sanıklar da öğrenci olduklarını, tutuklu kaldıkları süre boyunca mağdur duruma düştüklerini ifade ederek, tahliyelerine ve beraatlerine karar verilmesini istedi.

VERİLEN CEZALAR
Mahkeme Başkanı Gönül, sanıklar Engin Aslan ve Cihan Çınkı'nın, “silahlı örgüte üye olmak” suçundan 6 yıl 3'er ay, “patlayıcı madde bulundurmak” suçundan da 3 yıl 9'ar ay hapis ve bin 500'er YTL'de adli para cezasına çarptırıldığını açıkladı. Kamuoyunda “profesyonel eylemci” olarak tanınan sanık Nurgül Acar ile diğer sanıklar Serkan Onur Yılmaz, İlker Doğan, Didem Akman, Hasan Selim Gönen ve Hasibe Çoban da “şiddet yöntemlerine başvurarak örgüt propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 6'şar hapis cezasına çarptırıldı.

Gönül, diğer sanıklar Ender Aldanmaz, İlhan Kaya, Tufan Bakır, Harika Yılmaz, Funda Avcı, Sema Üstünalan, Seçkin Aksoy, Yiğitcan Bakır, Mesut Aydın, Özgür Ertürk, İlker Ekiz, Özgür Başkaya, Ziyahan Albeniz, Yıldız Yılmaz, Eylem Selim Mumcu, Erhan Yavuz, Binnaz Takak, Ayfer Uyanık, Celal Derviş, Abdullah Özgün, Kemal Çete, Ömer Deniz, Selman Çiçek, Sedat Karakaş, Hakan Kanat, Gökhan Aktaş, Volkan Alkış, Özkan Kaya, Mustafa Doğru, Ekrem Kurtuluş ve Erhan Gümüşbaş'ın da “şiddet yöntemlerine teşvik edecek şekilde örgüt propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 8'er ay hapisle cezalandırılmasına karar verildiğini açıkladı.

Mahkeme, sanık Barış Onay'ın ise üzerine atılı “silahlı örgüte yardım etmek” suçundan cezalandırılmasını gerektirecek inandırıcı ve kesin delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious