YÖK üniversitelerde güvenliği artırmak için çalışıyor

YÖK üniversitelerde güvenliği artırmak için çalışıyor.8032
  • Giriş : 17.04.2008 / 00:48:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 23:59:11

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde uygulanacak önlem paketini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerle ilgili bir önlem paketi üzerinde çalıştıklarını bildirerek, ''Kolluk güçleriyle üniversite idarecilerinin arasındaki iletişimi birazcık daha hızlandırmayı, böyle şeyler olduğunda hemen kolluk güçlerini haberdar ederek, olaya müdahale etmelerini sağlamaya çalışıyoruz'' dedi.

Özcan, YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen yemek arasının ardından, geçen Genel Kurul toplantısı sırasında yaptığı gibi gazetecilerle birlikte YÖK'ün karşısındaki gölde yürüyüşe çıktı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, toplantıda, ''İstanbul Şehir'' ve ''Batı Anadolu'' isimli iki vakıf üniversitesi ve bir meslek yüksekokulu kurulmasını görüştüklerini söyledi. ''İstanbul Şehir Üniversitesi'' ile bir meslek yüksek okulu kurulmasını onayladıklarını belirten Özcan, ''Batı Anadolu Üniversitesi'' teklifinde bazı eksiklikler çıktığını, bunun ilgililer tarafından tamamlanacağını ifade etti. Gazetecilerin ''Batı Anadolu, sizin de üyesi olduğunuz vakıf'' sözleri üzerine Özcan, ''Evet beni de yazdınız. Hiç alakası yok. Ben geldim, 4 ay oldu daha yeni çıktı. Benimle ilgisi olan bir şey değil'' dedi.

Vakıf üniversiteleri ile ilgili işlemlerin kendilerinden önce yavaş yürüdüğünü kaydeden Özcan, ''Hocalar bizim kadar önem vermemişler'' diye konuştu.

Güvenliğin sağlanmasına yönelik önlemler alınması konusunda üniversitelere YÖK tarafından yazı gönderildiği anımsatılarak, güvenlik konusunun bugünkü toplantıda ele alınıp alınmayacağının sorulması üzerine Özcan, ''vakit kalırsa konuşacaklarını'' söyledi.

Bu konuda bir çalışma yapıp yapmadıkları sorusuna da Özcan, ''Bir önlem paketi üzerinde çalışıyoruz. Biraz olgunlaştı, bir yere geldi. Size vereceğim. Kolluk güçleriyle üniversite idarecilerinin arasındaki iletişimi birazcık daha hızlandırmayı sağlamaya çalışıyoruz. Böyle şeyler olduğunda hemen kolluk güçlerini haberdar ederek olaya müdahale etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Başka bir şey değil. Üniversitelere kamera sistemi koymak istiyoruz ki üniversiteler de kendi kendilerini otokontrol yapsınlar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious