YÖK'e 2 atama daha

YÖK'e 2 atama daha.12899
  • Giriş : 16.01.2008 / 09:55:00

Ergin Nami Nomer ve İlhan Tekeli'nin üyelikleri bugün sona eriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Başkanlığı’na Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın atanması YÖK’te değişim sürecini de başlattı. YÖK Genel Kurulu’nda 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in atadığı Ergin Nami Nomer ve İlhan Tekeli’nin YÖK üyelikleri bugün sona eriyor. Bu 2 ismin yanı sıra Özcan’ın atanmasının ardından istifa eden Prof. Dr. Aybar Ertepınar’ın yerine de atama yapacak olan Cumhurbaşkanı Gül, toplamda 4 üyeyi YÖK’e atamış olacak. Böylece 21 kişilik genel kurulda AKP hükümeti ve Gül tarafından atanan isim sayısı 11 olacak.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, atayacağı yeni isimler Yusuf Ziya Özcan’ın da “çalışma ekibi”ni oluşturacak. Gül’ün atayacağı 3 isimden birinin YÖK Başkanı Özcan tarafından başkanvekilliğine getirilmesi bekleniyor. Diğer başkanvekili ise YÖK Genel Kurulu tarafından seçilecek. ÜAK (Üniversiteler Arası Kurul) kontenjanından seçilen Prof. Dr. Ethem Tolga’nın rektörlük seçimi için istifa etmesi ve ÜAK’tan yeniden üye seçilen Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu’nun üyeliğinin Gül tarafından henüz onaylanmaması nedeniyle bu üyelikler de boş duruyor.

ÖSS KILAVUZU DA KURULU BEKLİYOR

7 Aralık’tan bu yana YÖK’te genel kurul toplantısı yapılmaması ve YÖK’te başkanvekili de bulunmamasından dolayı çok sayıda dosyanın bekletildiği ifade edildi. 2008 yılında yapılacak ÖSS kılavuzu da ocak ayı içinde basıma girmesi gerekirken genel kurul toplanamadığı için kılavuz da henüz baskıya giremedi. Üniversitelerde görevde yükselme, bölüm açma ve yatırım planları YÖK Genel Kurulu onayı ile yapıldığı için bu işlemler de bekliyor. Genel kurul en geç 24 Ocak’ta toplanacak.

YÖK Başkanı Özcan, 18 Ocak Cuma günü de Rektörler Komitesi’ni toplantıya çağırdı. ÜAK’ın 24 Ocak’taki toplantısında, YÖK üyeliğinden ayrılan Ethem Tolga’nın yerine seçim yapılarak Cumhurbaşkanı Gül’ün onayına sunulacak.

Destek gelirse devam diyecek

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme, başkanvekilliği görevini sürdürüp sürdürmeyeceğine, YÖK Genel Kurulu toplantısında üyelerin vereceği desteği dikkate alarak karar vereceğini açıkladı. Eşme, şunları söyledi: ‘’Bilindiği gibi Sayın YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanvekilliği yetkilerimi kullanmamamı istediği için izne ayrıldım.

24 Ocak’taki YÖK Genel Kurulu toplantısında üyelerin vereceği desteği dikkate alarak görevimi sürdürüp sürdürmeyeceğime karar vereceğim. YÖK üyeliğinden ayrılmam kesinlikle söz konusu değildir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious