Yoksul öğrencilere bedava ÖSS kursu

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Adana Milli Eğitim Müdürlüğü, ÖSS'deki başarısını artırmak için dersaneye veya okuldaki kursa gidemeyen üniversiteye hazırlık öğrencilerine okullarda ücretsiz kurs verilmesini kararlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana'nın 5 yıl öncesinde ÖSS başarı sılamasında 56. olduğunu ancak aradan geçen sürede okul, öğrenci ve veli gayretiyle önemli mesafe alındığını kaydeden Gülsar, "2006 yılı ÖSS'de Adana 10. sırada yer aldı. Tabiki hedefimiz birinci olmak. Eğitimde materyal, araç gereç yönünden sıkıntımız yok. Hayırseverlerimiz eğitime 380 derslik kazandırdı. Kısa sürede 90 olan sınıf mevcudu 40'lar düzeyine indi. Bundan sonraki aşamada yapılacak şey başarı grafiğini yükseltmenin yollarının aranmasıdır."dedi.

444 bin öğrencinin bulunduğu Adana'da lise 3. sınıf düzeyindeki öğrencilerin merkezde büyük oranda dersaneye gittiğini ya da okullarda belli ücret karşılığı verilen kursa katıldığını belirten Gülsar, kursa gidecek hiç maddi gücü olmayan öğrencilere de yardımcı olunacağını söyledi.

Gülsar, "Bu öğrenciler için öğretmenlerimizden, okul idarelerinden fedekarlık bekliyorum. Dışarıda kursa gidemeyen öğrenciler için ek bir çalışma yapılacak. Bu öğrencilerin de Cumartesi veya Pazar günü ya da mesai saati dışında kurs almasını sağlayacağız. Ücretsiz olarak bu öğrencilere kurs verceğiz."dedi.

Avrupa Birliği (AB) fonlarından yararlanmak için daha önce her okuldan 3 proje hazırlamasını istediklerini aktaran Gülsar, bazı okulların proje sunduğunu bazılarının sunamadığını belirterek yeni hedefin her okulun 5 proje hazırlaması olduğunu vurguladı.

Gülsar, "Bütün okul müdürleri AB fonlarından faydalanmak için proje hazırlamalı. Milli Eğitim'in bu konuda kendilerine yardımcı olacak teknik elemanları var. Ben okul idarecilerinin, öğrencilerin Avrupa'nın bir ülkesine, okuluna gidip ufkunu biraz olsun genişletmesini arzu ediyorum." diye konuştu.

Gülsar, okul müdürlerinden hayırseverleri okul yapımı ve milli eğitime maddi destek vermeleri hususunda harekete geçirmeleri için destek istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious