Yoksula yardım, vergiden düşülecek

Yoksula yardım, vergiden düşülecek.26296
  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Dosteli Derneği bir ay boyunca toplayacağı yardımları maddi durumu kötü olan ailelere bütün yıl boyunca dağıtacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İhtiyaç sahibi kimseler ile bakıma muhtaç yaşı ilerlemiş ihtiyarlar, sokakta kalmış kimsesiz çocuklar ve gençlere yardım etmek, bunları topluma kazandırmak, eğitimini sağlamak, maddi ve manevi yardımda bulunmak amacıyla kurulan Dosteli Derneği fakir insanların umut kapısı olmaya devam ediyor.

Dosteli Derneği Genel Başkanı Mehmet Seçer, "Yaşlı, düşkün, ihtiyaç sahibi kimseleri tespit ediyoruz. Bunların barınmalarını sağlamak, sokakta kalmış kimsesiz çocuklara ve gençlere sahip çıkmak, bunların ihtiyaçlarını gideriyoruz. Sağlık problemlerinin giderilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Gençlerin, eğitim-öğretim, barınma, meslek edindirme, evlendirilmeleri, aile kurumlarına yardımcı olma gibi faaliyetleri yapıyoruz." diyor.

Seçer, kendilerinde 12 bin 500 kayıtlı muhtaç aile olduğunu belirterek, bu ailelere verilen yardımların büyük bir bölümünü Ramazan ayında topladıklarını söylüyor. Bu yıl Ramazan'da 1 milyon YTL yardım toplamayı hedeflediklerini belirten Seçer, özellikle 12 kalem malzemeye acil ihtiyaçları olduğunu dile getiriyor. Amaçlarının ihtiyaç sahibi aileleri tespit etmek, bunlara gerekli ayni ve nakdi yardımları yapmak olduğunu belirten Seçer, çalışabilecek durumda olanlara ise iş imkanı sağladıklarını kaydediyor.

Ramazan aylarının yardım dernekleri açısından hasat mevsimi olduğunu belirten Seçer, hasat mevsimi ne toplarlarsa yıl boyunca bu yardımları muhtaç insanlara ulaştırdıklarını belirtiyor. Seçer, "Dosteli Derneği olarak sadece bize 12 bin 500 kayıtlı aile var. Bunların içerisinde ihtiyaç sahibi olmayan suistimal eden insanlar da var. Bize başvuru yapan herkesin kaydını alıyoruz. Haklarında araştırma yapıyoruz. Gerçekten muhtaç ise gerekli yardımları yapıyoruz. Bizden ikinci bir kez yardım talebinde bulunduğunda elimizdeki verileri değerlendiriyoruz. Yardım araştırmalarında özellikle evin erkeğinin gelmesini istiyoruz. Erkek kahvede otururken kadın çocuğunu koluna takar, muhtaç olduğunu, bakacak kimsesi olmadığını söyler. Evin erkeği gelsin deriz. Erkek gelir hali vakti yerinde ise çalışmasını tavsiye ederiz. Bazen iş bulamadığını söylerler. O zaman yardımda bulunan firmalar bizden çalışabilecek işçi isterler. Gelen erkekleri bu firmalara yönlendiririz ve çalışmasını sağlarız." dedi.

Her ay 700 aileye düzenli olarak yardım, gıda ve giyecek temin ettiklerini belirten Seçer, şunları söyledi: "700 aile her ay düzenli olarak yardımını alır. Bir aileye en fazla 6 ay yardım veririz. Bu süre sonunda tekrar sosyal ve ekonomik araştırmasını yaparız. Gelir düzeyinde bir gelişme olmazsa yardıma devam edilir. Hastayım diye başvuruda bulunanları kesinlikle kabul etmiyoruz. Hasta olanlardan mutlaka doktor raporu getirmelerini istiyoruz. Hiç bir şekilde resmi evrak getiremeyecek durumda olanlardan ise muhtardan teminat istiyoruz. İkametgahın arkasına muhtar aile muhtaçtır diye not yazıyor. Muhtarı şahit tutuyoruz."

Seçer son olarak Ramazan ayında topladıkları yardımları ihtiyaç sahibi insanlara yıl boyunca düzenli olarak dağıttıklarını belirterek, Ramazan'da 5 alışveriş merkezinde stant kurduklarını belirtiyor. Seçer, "Yardım yapmak isteyenlerin gıda kolilerini makbuz karşılığında kabul ediyoruz. Viza ve nakit olarak da yardımları kabul edeceğiz. Aldığımız tüm yardımları makbuz karşılığında kabul edeceğiz. Bu yıl sadece nakit olarak 1 milyon YTL para toplamayı hedefliyoruz. 15 personelimiz bir ay boyunca gece gündüz demeden yardımların gerçek sahiplerine ulaşması için çalışıyor. Konya'nın bir dağ köyünde bir çocuk üşüyorsa, benim burada depomda bir mont varsa ben bundan mesulüm. Ulaşabildiğimiz bütün muhtaç insanlara ulaşmak istiyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious