Yoksullara 260 milyon Bayram yardımı

Yoksullara 260 milyon Bayram yardımı.12527
  • Giriş : 06.12.2008 / 09:20:00

Hükümetten, yerel seçimler öncesi yoksul aileler için 260 milyon YTL’lik yardım paketi geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı AKŞAM aracılığıyla müjdeyi verdi: Aile ve eğitim yardımları eskiye oranla ikiye katlanıyor

Türkiye'nin en çok tartışılan kurumu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'nu yöneten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'dan yoksul ailelere müjde. Bakan Hayati Yazıcı'nın AKŞAM'a açıkladığı düzenleme ile Ramazan ve Kurban bayramlarında iki kere yapılan 'aile' yardımı' sayısı dörde, bir kere verilen 'eğitim yardımı' da ikiye yükseltildi.

130 MİLYONLUK PAKET

3 ayda bir 130 milyon YTL'lik paketler halinde, yılda 4 kere aile yardımı yapılacak. Daha önce bu yardım yılda iki kere ve 100 milyon YTL'lik paketler halinde idi. Biri eğitim başında, diğeri de sömestir tatilinde olmak üzere yine 130 milyon YTL'lik paketler halinde iki kez 'eğitime destek yardımı' sağlanacak. Bu yardım bir kez 100 milyon YTL'lik paket halinde ödeniyordu. 130 milyon YTL'lik ilk dilim şubattaki sömestirde dağıtılacak. İkinci paketi ise 2009'un ilk üç ayında yapılacak olan 130 milyon YTL'lik 'aile yardımı' oluşturacak. Yardım miktarı 29 Mart'taki seçimlerden önce 260 milyon, 2009'da ise toplam 780 milyon YTL'yi bulacak. Bu yardımın yansıması ise her pakette aile başına 100 ila 400 YTL arasında olacak.

Kömür aldım oy vereyim denmez

BAKAN Yazıcı, 'kömür yardımının' nasıl işlediğini anlattı. “Tezek dahi bulamayan insanlar var, kömür göndermeyelim mi?” diyen Bakan'ın AKŞAM'ın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Meşhur kömür meselesi...

Bu faaliyetler arsızca karalanmaya çalışılıyor. Devletin en önemli fonksiyonlarından biri sosyal devleti hayata geçirmektir. Fon, aç kalan vatandaşın yorganı oldu.

Fonun büyüklüğü ne kadar?

Her yıl değişir. 2008 gelirinin 2.2 katrilyon olacağını tahmin ediyoruz. Ama sadece kömürden söz ediliyor. Oysa yardımları iki kategoriye ayırıyoruz. İlki eğitim, sağlık, aile, özürlü ve özel amaçlı yardımlardan oluşan sosyal yardım programları. İkincisi iş edindirmek için proje destekleri. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'da tezek kullanımı yaygın. Yoksul aileler arasında tezek bulamayanlar var. Bu insanları soğuktan, tezekten kurtarmıyalım mı? Ormanları da korumuş oluyoruz.

Rakam var mı?

2008 yılında 1 milyon 763 bin 487 ton kömür dağıtılmasını planlamışız. Bu yardım 2 milyon 84 bin 681 haneye ulaşacak. Şu ana kadar da 1 milyon 466 bin 034 ton kömür dağıtılmış.

Seçim yatırımı suçlaması var

Vatandaşımızı ve bizi küçültücü bir yaklaşım. seçim zamanı bu kadar kömürün dağıtılması mümkün mü? Kimse '500 kilo kömür aldım, oy vereyim' demez ama hizmeti takdir eder.

Diyarbakır ne kadar yardım almış?

84 bin 951 aileye 76 bin 309 ton kömür dağıtımı planlanmış, 65 bin 89 tonun dağıtımı gerçekleştirilmiş.

Pozitif ayrımcılık var mı?

Kömürde değil. Ama aile yardımlarımızda Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yüzde 50 fazlasını gönderiyoruz. Pozitif ayrımcılık yapıyoruz orada.

DTP'liler negatif ayrımcılık diyor?

Sorunu bitirme noktasına doğru giderken birileri rahatsız oluyor. Bölgede vatandaşlarımızla diyalog kurabildik. Onlara sahip çıktığımızı gösteriyoruz. Yolunu yapıyor, su götürüyorsunuz. Vatandaş bunlarla tanıştı ve ideolojik bağnazlıktan kurtuldu.

Yerel seçimlerde ideoloji mi konuşur, hizmet mi?

Hizmeti tercih edecektir vatandaş. Son seçimlerde gördük ki, hizmete talip oluyorlar.

Peki 'kömür veriyorlar ama iş vermiyorlar' eleştirisi

Bizden önce fonun sadece yüzde 1.5'i proje destekleri için kullanılmış. Bizim dönemizde bu oran, yüzde 22.5'e yükseltildi. 2003- 2008 itibarıyla koyunculuk, sera ve süt sığırcılığında, 788 projeye destek vermişiz, Tahsis edilen kaynak 457 milyon 575 bin 633.

Krizi küçümsemek mümkün değil

BAKAN Hayati Yazıcı, küresel kriz nedeniyle fona daha fazla iş düşüp düşmeyeceğine şu yanıtı verdi: “Sanmam. Gerçekten bir küresel kriz yaşıyoruz ve küçümsememiz mümkün değil. Krizin Türkiye'yi etkilemeyeceğini söylemek mümkün değil çünkü doğru olmaz. Belli oranda etkileyecek. Ama deneyimliyiz. Gerekli yapısal değişim ve dönüşümleri gerçekleştirdik. O deneyimler krizin hafif atlatılması için avantaj.”

FAKİRLİK HARİTASI ÇIKARTILIYOR: Bakan Yazıcı bundan sonraki projelerini de şöyle anlattı: “Bütünleşik Sosyal Hizmet Projesi'ni hayata geçireceğiz. Amaç Türkiye'nin yoksulluk haritasını çıkarmak. Sosyal güvenceden yoksun vatandaşları belirleyeceğiz. Müşterek bir veri tabanı oluşturmayı hedefliyoruz. 500 milyon YTL'lik bir ödenek konuldu.“

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*