YÖK'te ilk yasak kalktı

YÖK'te ilk yasak kalktı.19703
  • Giriş : 15.12.2007 / 13:50:00

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan 'yasaklar kalkmalı' dedi ve ilk somut adımı attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

YÖK'te ilk kaldırılan yasak öğretim üyelerinin konuşma yasağı oldu. Göreve geldikten sonra "Üniversitelerdeki tüm yasaklar kalkmalı" diyerek özgürlük mesajı veren yeni YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, 'izinsiz televizyona çıkan' bir öğretim üyesine açılan soruşturmayı kaldırttı.

Katıldığı bir televizyon programında "başın örtülmesi konusunda baskı olmamalı" dediği için hakkında soruşturma açılan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Filiz, "YÖK Başkanı'na çok teşekkür ediyorum. Özgürlük konusunda ne kadar samimi olduğunu gösterdi" dedi.

BAŞÖRTÜ KARŞITI DEĞİLİM

Özcan başörtüsü konusundaki sözlerinin de çarpıtıldığını belirterek,"Başörtü baskı kaynağı olmasın insanlar 'başım açık da olsa İslam'dan çıkmıyorum' diyebilmeli. Yasalarla başörtü yasağı gelir geçer ama, dinde bir emir olduğu sürekli empoze edilirse bu olmaz. Biz bunları akademik olarak konuşabilmeliyiz. Yoksa 'başörtü olmasın, başörtü karşıtıyım' gibi anlaşılması üzücü olur, yanlış olur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious