YÖK'te yeni sistem haziran ayında netleştirilecek

YÖK'te yeni sistem haziran ayında netleştirilecek.19703
  • Giriş : 16.02.2008 / 05:19:00
  • Güncelleme : 16.02.2008 / 01:53:09

Dün yapılan YÖK Genel Kurulu'ndan üniversiteye giriş sınav sisteminin gözden geçirilmesi kararı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YÖK'ün üzerinde durduğu proje, liselere bir anlamda 3 aşamalı sınav sistemi getiriyor.

Lise 2 ve 4'üncü sınıflarda yapılacak olgunluk sınavını, alan ve tercih sınavı takip edecek. Yeni sistem haziran ayına kadar netleştirilecek. Hedef 2009'ta katsayı düzenlemesiyle birlikte yeni sistemi hayata geçirmek.

Katsayı düzenlemesi için dün gözler YÖK Genel Kurulu'nın toplantısındaydı. Kurul, katsayıyı 2009'a bıraktı ama bunu yaparken sorunu tümüyle ele almaya karar verdi.

Yani üniversiteye giriş sınav sistemi masaya yatırılacak. Haziran ayına kadar çalışma bitirilecek. Amaç hem ortaöğretim eğitimini güçlendirmek hem de üniversite kapısındaki yığılmaları azaltmak.

YÖK, bu çalışmayı daha önce açıkladığı yükseköğretim stratejisi üzerinden gerçekleştirecek.

Buna göre lise 2 ve 4'üncü sınıflarda olgunluk sınavı yapılacak. Bu iki sınavın ortalaması alınacak ve üniversiteye geçişte bu puan etkili olacak.

Olgunluk sınavının ardından öğrenciler tercih ve alanlarına göre bir sınava daha girecekler. Meslek yüksekokulu, ya da yüksekokullarda eğitim görmek isteyenler temel düzey seçme sınavına girecek.

Tıp, mühendislik gibi bölümler için ders düzeyi seçme sınavı yapılacak. Güzel sanatlar, spor gibi bölümler için ise üniversitelerin ilgili bölümlerinin açacağı özel yetenek sınavları belirleyici olacak.

Yeni sistem hazırlanırken üniversite sınavının kalkması da dahil birçok alternatif gözönünde bulundurulacak. Yeni sistem hazırlanırken katsayıya ilişkin şikayetlerin de giderileceği belirtiliyor.

YÖK'ün önündeki proje bu, ama son şeklini vermek için hem sivil toplum ögrütleriyle hem de Milli Eğitim Bakanlığı'yla beraber çalışılacak.

Yeni sistemin 2009 yılında hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious