YÖK’ten Musevilere anlamlı jest

YÖK’ten Musevilere anlamlı jest.12914
  • Giriş : 26.09.2008 / 15:34:00

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, tüm üniversite rektörlerine bir mektup göndererek üniversitelerinde çalışan Musevi personele ve okumakta olan Musevi öğrencilere dini bayramlarda duyarlılık göstermelerini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan imzasıyla gönderilen mektupta rektörlerden üniversitelerdeki Musevi öğrenci ve personelin bu tarihlerde izinli sayılmaları ve gereken kolaylığın sağlanması belirtiliyor.

YÖK, konuyla ilgili uygulamanın ne zamanları kapsayacağına ilişkin bir de tarih vermiş. “Musevi vatandaşlarımızın dini bayramları aşağıda belirtilmiştir” diye başlayan mektupta bayramlara ilişkin tarihler şu şekilde verilmiş:

Roş-Aşana (Yılbaşı) 30 Eylül-1 Ekim 2008
Yom Kipur (Oruç) 9 Ekim 2008
Sukot 14-15 Ekim 2008
Peşah (Hamursuz) 9.10 Nisan 2009

11.09.2008 tarihli mektup şu şekilde devam ediyor: “Öğrencileriniz ve personeliniz arasında Musevi vatandaşlarımızın talep etmeleri halinde, bu tarihlerde izinli sayılmaları hususunda, gerekli kolaylığın ve duyarlılığın gösterilmesini saygılarımla rica ederim.”

İmza
Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan
Başkan

YÖK Başkanı Özcan'ın bu mektubu, Rektörlüklerin Personel Daire Başkanlığı onayıyla kurumdaki personellere tebliğ edilmiş.

Hahambaşılık bu uygulamadan haberdar edildi
YÖK bu nazik davranıştan bir de Türkiye Musevi Hahambaşılığını haberdar etti. Resmi uygulama gereği gönderilen mektubun kimlere dağıtılacağı konusunda Gereği hanesinde Rektörlükler belirtilirken, Bilgi hanesinde Türkiye Hahambaşılığı ibaresi yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*