YÖK'ten ÖSS'ye yeni model!

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Yeni sistem dershaneyi aratmayacak. Üneversite ise isteği öğrenciyi alabilecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Raporun son şekli YÖK Başkanı Prof.Dr. Erdoğan Teziç tarafından dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunuldu. Yeni modelde ise şu uygulamalar yer alacak:

BİTİRME SINAVI

*Üniversiteye geçiş sürecinin önkoşulu, istisnasız tüm lise mezunu öğrencilerin 'Ortaöğretimi Bitirme Sınavı'na girmesine bağlanıyor.

*Üniversitelerin iki yıllık önlisans programları ile bazı lisans programları için öğrencilerin Temel Düzey Seçme Sınavı'na (TDSS) girmesi öngörülüyor.

*Tüm lise türlerinin ortak müfredatına dayalı ve 2006 yılından önce uygulanan ÖSS'ye benzeyen bir sıralama sınavı şeklinde gerçekleştirilecek.

*DSS'de baraj puanı uygulaması olmayacak.

*Üniversitelerin tıp, mühendislik, hukuk gibi 'iyi derecede temel donanımı' öngören bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrenciler ise yeni sisteme göre, DDSS girmek zorunda.

*'Sıralama niteliğinde, ileri düzeyde' bir sınav olarak tanımlanan DDSS'nin haziran ayının ikinci yarısında, birbiri ardından gelen haftalarda dört aşamada gerçekleştirilebilecek

*Aşamalarda 'matematik, sosyal bilimler, fen bilimleri ve Türkçe-yabancı dil' ile ilgili ders düzeylerindeki sınavlar olacak.

GÜVENİLİRLİK
*Tıp, mühendislik, hukuk gibi alanlara yerleşilmesini sağlayacak DDSS'nin geçmişte uygulanan sınavlara göre daha güvenilir olacak

*Üniversiteler ve bölümler hangi nitelikte öğrencileri alabileceklerini kendileri kararlaştırabilecekler

*Dersane gereksinmesini artırmayacak.

*Sisteme şema şeklinde de yer verilirken, faydaları arasında 'ortaöğretimde, okuldaki eğitimin öne çıkarılması, dolayısıyla ortaöğretimde niteliğin artması' ile “çoktan seçmeli soru türüne bağımlılıktan kurtulma fırsatı' da sayıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious