YÖK'ten Prof. Dr. Celal Şengör'e soruşturma

YÖK'ten Prof. Dr. Celal Şengör'e soruşturma.34767
  • Giriş : 28.03.2008 / 15:54:00

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), dünyaca ünlü yerbilimci Prof. Celal Şengör hakkında ''üniversiteden atılması'' talebiyle soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Soruşturmanın gerekçesi, Şengör'ün İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki görevi sürerken, bir yandan da aile şirketi olan 'Şengör Gayrımenkul Yatırım Sanayi ve Tic. A.Ş.'de yönetim kurulu üyesi olması.

Soruşturma dosyasının 17 Nisan'da toplanacak Genel Kurul'da gündeme gelmesi bekleniyor.

YÖK Yasası ve disiplin yönetmeliğine göre, tam zamanlı çalışan öğretim üyelerinin izinsiz bir başka özel şirkette çalışması yasak. Buradaki amaç öğretim üyelerinin çift maaş almasını önlemek.

YÖK soruşturmayı buna dayanarak açtı. Dosya, YÖK Denetleme Kurulu tarafından inceleniyor.

Kurul, Şengör hakkındaki iddiaları yerinde bulursa, üniversiteden atılması konusunda son kararı YÖK Genel Kurulu verecek.

Şengör, soruşturmayı CNN TÜRK muhabiri Göksel Göksu'ya değerlendirdi:

Prof. Dr. Şengör: "Üniversiteye YÖK emir veriyor. Diyor ki açtığınız soruşturmayı durdurun ve onun üzerine benden de savunma isteyen gizli kaidesiyle bir yazı verildi bana. Ben de o yazıyı aldım bana bildirilen saatte savunmamı yapacağım."

Şengör, aile şirketlerinden birinde adının yönetim kurulu üyesi olarak geçmesinin bilgisi dışında olduğuna dikkat çekerek bu durumun farkedildiğinde hemen düzeltildiğini söylüyor.

Peki 2'si deneme 14 kitap, 148 uluslararası tebliğ ve 194 bilimsel makalede imzası olan sayısız ödül sahibi olan Şengör, üniversiteden atılırsa ne olur?

Prof. Dr. Şengör: "Benim için bir şey farketmez. Benim başıma gelen mühim değil. ABD'de herhangi bir üniversiteye ben geliyorum desem anında girerim. Çünkü ben Amerikan Bilimler Akademisi üyesiyim, Rus Bilimler Akademisi üyesiyim, Avrupa Bilimler Akademisi üyesiyim. Biz bilimadamları olarak her zaman siyasetin dışındayız. Ama bir şeye izin vermeyiz, üniversiteye müdahale ettirmeyiz.

Üniversite hakkında şöyle kanunlar yapılabilir, devlet veriyorsa maaşı budur... Ama ben üniversiteye hangi öğrenciyi alırım, hangi öğrenciyi hangi şartlarda mezun ederim, ne öğretirim bunların hepsi herkesten bağımsızdır. Buna müdahaleye asla izin vermeyiz. Yani üniversite olsun istiyorsanız bize dokunamazsınız. Çünkü serbest düşüncenin olmadığı bir yerde ulusal bilimsel camianın uluslararası bilime entegre edilmediği yerde üniversiteden bahsetmek mümkün değildir"

Salı günü savunmasını verecek

8 Nisan 2008 Salı günü savunmasını verecek olan Şengör, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan için, "Üniversitede asistan bile olamaz" demişti. Ardından Üniversitelerarası Kurul tarafından YÖK üyeliğine aday gösterilmişti.

YÖK Başkanı Özcan ise, Şengör'ün atamasını onay için Cumhurbaşkanlığı'na göndermemiş, gerekçe olarak da Şengör'ün seçimindeki oylamada usül hatası olduğunu öne sürmüştü.

Bu süreçte, Üniversitelerarası Kurul, Şengör'ün seçildiği oylama sonuclarını tekrar YÖK'e gönderdi ama YÖK, bu kez de hakkındaki soruşturmayı gerekçe göstererek Şengör'ün dosyasını Köşk'e göndermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious