YÖK'ten radikal değişiklik kararı

YÖK'ten radikal değişiklik kararı.11203
  • Giriş : 04.06.2009 / 23:37:00

YÖK'ten yeniden sınava girmeden aynı zamanda ikinci bir programda okuyabilme imkanı geliyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç, üniversitede bir programda okuyan bir kişinin, yeniden sınava girmeden aynı zamanda ikinci bir programda okuyabilmesine imkan tanıyacak yasal düzenlemeye gideceklerini bildirdi.

Özgenç, Sabancı Üniversitesinde öğrencilerin bölüm yerine fakülteye alındığını, fakülteyi kazanan öğrencilerin müşterek bir eğitime tabi tutulduktan sonra başarılı olurlarsa fakültede tercih ettikleri bölümlere yerleştirildiklerini anlattı.

Özgenç, ikinci anadal öğrenimi görebilme imkanının da sağlanması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bir kişi mesela sınavda hukuk fakültesini kazanmıştır, ama aynı zamanda iletişim fakültesinde öğrenim görmek istiyor. İkinci anadal öğrenimi görebilmesine de imkan tanıyacak bir yasal düzenleme yapma yoluna gideceğiz. Bunun için ayrıca bir imtihana girmeye gerek yok. Siz mesela hukuk fakültesinde öğrenim görmek üzere kayıt yaptırdınız. Siz belirlenen şartlar çerçevesinde başka bir fakültede de öğrenim görebileceksiniz, ama kaydınızı oraya aktarmayacaksınız. Hukuk fakültesinde kaydınız devam edecek. Böylece aynı zamanda ikinci bir programda öğrenim görebilme imkanınız olacak.''

Bunun aslında sınırlı olarak uygulandığını ancak yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyleyen Özgenç, böylece iki diploma alınabileceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*