YÖK'ten rektörlere 'güvenliği arttırın' talimatı

YÖK'ten rektörlere 'güvenliği arttırın' talimatı.8032
  • Giriş : 09.04.2008 / 19:57:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 18:59:08

YÖK Başkanı, üniversite yerleşkelerdeki güvenlik tedbirlerinin artırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde şiddet barındıran olayların önlenmesi ve huzur ortamının korunması için yerleşkelerdeki güvenlik tedbirlerinin artırılmasını istedi.

Özcan, yayınladığı genelgede, ''Şiddet barındıran olaylara fırsat vermemek için bu güvenlik önlemleri artırılırken, üniversitelerin özerk yapısı korunmalı ve demokratik hakların kısıtlanmamasına özen gösterilmelidir'' dedi.

EN BÜYÜK SORUMLULUK ÜNİVERSİTE CAMİASINDA

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Özcan, üniversite rektörlüklerine yolladığı genelgede, yükseköğretim kurumlarının asli fonksiyonlarını yerine getirmelerinin ancak huzur ve güven ortamında mümkün olduğunu bildirdi. Üniversitelerin çatışma ve gerilimlerin dışında tutulması konusunda en büyük sorumluluğun yönetici, öğretim elemanı ve öğrencisiyle üniversite camiasına düştüğüne işaret eden Özcan, şunları kaydetti:

''Son günlerde üniversitelerimizde şiddet barındıran olayların arttığı gözlemlenmektedir. Özellikle 6 Nisan 2008 günü bir üniversitemizde karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanan, bir çok kişinin yaralandığı taşlı, bıçaklı, sopalı saldırıların diğer üniversitelerde tekrar etmemesi ve huzur ortamının korunması için yerleşkelerimizdeki güvenlik tedbirlerinin artırılması gerekmektedir. Ancak, şiddet barındıran olaylara fırsat vermemek için bu güvenlik önlemleri artırılırken, üniversitelerin özerk yapısı korunmalı ve demokratik hakların kısıtlanmamasına özen gösterilmelidir.''

ÖZEL GÜVENLİĞE ÖZEL EĞİTİM

Bu bağlamda, üniversite bünyesinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin özellikle kışkırtıcı, tehlike barındıran eylemlere karşı özel eğitime tabi tutulmasının önemine işaret eden Özcan, güvenlik önlemleri alınırken, üniversite yerleşke ve binalarına girişlerde güvenlik kontrollerinin artırılmasını, X-ray cihazlarının, kapı dedektörlerinin ve güvenlik kameralarının yaygınlaştırılmasını, şüpheli paketlere yönelik özel önlem alınmasını ve güvenlik güçleriyle daha yakın işbirliği içinde çalışılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious