YÖK'ten uyarı!

YÖK'ten uyarı!.10482
  • Giriş : 01.07.2008 / 19:19:00

Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İzzet Özgenç, üniversite rektörlüklerinden profesör, doçent ve yardımcı doçent kadrolarına yapılacak atamalarda, YÖK'ün onayı alınmadan belirlenmiş ek koşulların aranmamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özgenç, "Kullanımına izin verilen kadrolar arasında ayırım yapılarak, bir kısmıyla ilgili olarak kanunda aranan asgari koşulların, bir kısmıyla igili olarak ise, ek koşullar aranması cihetine gidilmemesi gerekmektedir." dedi.

YÖK Başkan Vekili İzzet Özgenç imzasıyla, üniversite rektörlüklerine bir yazı gönderildi.

İzzet Özgenç yazıda; geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair 5772 sayılı Kanunun, yardımcı doçent, doçent ve profesör kadrolarına yapılacak atamalar ile ilgili hükümlerini hatırlattı.

Bu çerçevede, yasanın yürürlük tarihi olan 28 Haziran 2008 tarihinden sonra YÖK'ün kullanımına izin verdiği profesör, doçent ve yardımcı doçent kadrolarına atamalarda yasayla belirlenen asgari koşulların uygulanabileceğini söyleyen Özgenç, bununla birlikte ek koşulların da aranabileceğini aktardı.

Özgenç, üniversitelerin belirlenen asgari koşulların yanında arayabilecekleri eş koşulların "münhasıran bilimsel kaliteyi artırmak amacına yönelik olması, bilim disiplinleri arasındaki farklılıkların göz önünde bulundurularak belirlenmesi, objektif ve denetlenebilir nitelikte olması, YÖK'ün onayı alınmak suretiyle uygulanmaya konulması" niteliklerini taşıması gerektiğinin altını çizdi.

Asgari koşulların yanında üniversite senatosu kararıyla belirlenmiş olan ve YÖK'ün onayladığı ek koşulların üniversitenin internet sitesinde ilgililerin istedikleri zaman ulaşabileceği şekilde yayımlanmasının sağlanması gerektiğinin de altını çizen Özgenç, "Keza, ilgili üniversite senatosunca belirlenip de Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan ek koşullarda bilahare değişiklik yapılması halinde, bu değişikliklerin de Yükseköğretim Kurulu'nun onayına sunulması ve ilan edilmesi gerekmektedir." dedi.

Özgenç, profesör, doçent ve yardımcı doçent kadrolarına yapılacak atamalarda Yükseköğretim Kurulunun onayı alınmadan belirlenmiş ek koşul aranmaması, kullanımına izin verilen kadrolar arasında ayırım yapılarak, bir kısmıyla ilgili olarak kanunda aranan asgari koşulların, bir kısmıyla ilgili olarak ise ek koşullar aranması uygulamasına gidilmemesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious