Yol kenarı köfteciliğinden markaya

Yol kenarı köfteciliğinden markaya.13065
  • Giriş : 19.10.2008 / 20:47:00
  • Güncelleme : 19.10.2008 / 21:58:41

Dedelerin yol kenarında açtığı köftecileri torunlar marka yaptı.Ege'nin hangi ilçesine gidilse yöresel bir köfte çıkıyor karşınıza, Gamalı Köfte, Ramiz Köfte, Ödemiş Köfte, Tire Köfte, Rasim Köfte, Salihli Odun Köfte...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ege'nin hangi ilçesine gidilse yöresel bir köfte çıkıyor karşınıza, Gamalı Köfte, Ramiz Köfte, Ödemiş Köfte, Tire Köfte, Rasim Köfte, Salihli Odun Köfte... Yöre insanı dışında tanınmayan bu yerel köfteler, önce anayola açılan restoranlarla İstanbul ve Ankara'dan gelen tatilcilerin gözdesi oldu, şimdi ulusal zincir olma yolunda ilerliyor.

Yıllardır geleneksel yöntemle yapılan ve yöre insanı dışında pek kimsenin bilmediği Ege'nin küçük ilçelerinin yerel köfteleri, bugün franchise yöntemiyle Türkiye'ye yayılıyor. Dededen, babadan kalma küçük köfte dükkanlarını ulusal ölçeğe taşıyan ise yeni neslin girişimci ruhu ve deniz mevsiminde tatil yörelerine kaçan büyük şehir insanlarının geçtiği anayol kenarına açtıkları şubeler olmuş.
Makedonya göçmeni Ramiz Usta'nın 1928 yılında Manisa'nın Akhisar ilçesinde açtığı, anayola geçişle birlikte ise bugün 20 şubeli bir restoran zincirine dönüşen Köfteci Ramiz... Bir diğer Makedonya göçmeni Atman ailesinin meşhur köftesinin adını taşıyan Gamalı... Yine bu bölgede tanınan Ödemiş Köfte, Tire Köfte, Rasim Köfte, Salihli Odun Köfte, Akhisar Köftecisi... İstanbul ve Ankara'dan Bodrum'a, Kuşadası'na, İzmir'e gidenlerin yoğun ilgi gösterdiği bu restoranlar, ulusal zincir olma yolunda hızla ilerliyor.

Ramiz'i İstanbullu marka yaptı

Makedonya göçmeni Ramiz Usta'nın 1928 yılında Manisa'nın Akhisar ilçesinde açtığı köfte dükkanı da bunlardan biri. 2000 yılına kadar Akhisar Çarşısı'ndan dışarı çıkmayan Köfteci Ramiz, bugün yaklaşık 20 şubeli bir restoran zincirine dönüşmüş. Köfteci Ramiz Restoranları, Ramiz Usta'nın oğulları, Birol, Bircan, Birtan ve Bülent Taşkınlar tarafından işletiliyor. 2000'de ilk şubelerini açmaya karar veren Ramiz Usta'nın oğullarının tercihleri de İstanbul'dan karayoluyla tatil yörelerine gidenlerin yoğun şekilde kullandığı anayol olmuş. Bu şube büyük talep görmüş.

Birtan Taşkınlar, "Kardeşlerim ve ben üniversite mezunuyuz. Babamızın çarşıda açtığı dükkanda çıraklık, kalfalık yaptık. Babamız 1970'de vefat edince, işi biz devraldık. Ancak İstanbul-İzmir yolu üzerindeki ilk şubemizi açana kadar köftecilik hepimizin ikinci mesleğiydi" diyor.

İstanbul'dan tatil yörelerine gidenlerin uğradığı restoranın kendilerini ulusal marka olmaya yönelttiğini anlatan Taşkınlar, "Hatta bir müşteri 'Ramiz Köfte yemek için her zaman Akhisar'a mı geleceğiz?' dedi. 2006'dan itibaren İzmir'den İstanbul'a ve Ankara'ya kadar farklı illerde de şube açmaya başladık. Franchise yöntemiyle yıl sonunda 30 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Hatta günlük köfte gönderecek kadar yakın olan ülkelerde de şube açacağız" diye gelecek hedeflerini anlatıyor.

Gamalı köfteye talep yağıyor

Ankara-İzmir Karayolu üzerinde bulunan İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde ilk şubelerini açan Atman ailesi de Makedonya göçmeni. 1922'de Makedonya'da doğan Şevki Atman, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Manisa'nın Turgutlu ilçesine göç etmiş. 1947 yılında Turgutlu Çarşısı'nda ilk dükkanı açmış. Balkan usulü yaptığı köfteye "Gamalı" adını vermiş. Onun ardından oğlu Hamdi ve torunu Şevki sürdürüyor köfteciliği.

Baba, oğul Turgutlu'daki dükkanla yetinmeyip, Ankara-İzmir yolu üzerinde ilk şubelerini açmış bir kaç yıl önce. Ardından daha fazla tüketici Gamalı köfteyi tanımış ve şube açma talepleri ardı ardına gelmiş. Torun Şevki Atman, "İki yeni şube açmak için çalışmaları sürdürüyoruz. Soğuk hava deposu kuruyoruz. Ardından personel eğitimi yapıp franchising yöntemiyle
şubeleşeceğiz" diyor.

Atman, Gamalı köftenin özelliğini ise, şu kelimelerle anlatıyor: "Yoğurtlu veya soslu olarak servis yapılan Gamalı, özel bir köfte. Etin içine konan sarımsak, köfte pişirilirken kullanılan köy tereyağı, özel seçilmiş dana eti diğer köftelerden ayırıyor Gamalı'yı. İşimizi severek yapmamız ise bu köfteyi daha fazla tanınır hale getirdi."

Odun köfteciler Ankara yoluna duacı

Yine Ankara-İzmir karayolu üzerinde bulunan Manisa'nın Salihli ilçesinin geleneksel köftesi "Odun Köfte", karayolunun getirdiği avantajla daha fazla tanınmaya başlıyor. Salihli Çarşı'daki onlarca küçük dükkandan sonra Salihlili köfte ustaları, biraz daha büyük ikinci dükkanlarını yol kenarında açmış. Bir süre önce Salihli Ticaret ve Sanayi Odası'nın köftenin coğrafi işaret belgesini alması ise, kuzu kıymasıyla yapılan, odun közüyle pişen Salihli Odun Köfte markasını güçlendirmiş.

Salihli'de 40 yıldır köftecilik yapan ve Ankara yolu üzerinde bulunan Değirmen Odun Köfte'nin yetkilisi Veysel Seyrek, Salihli'nin hemen girişinde olmanın avantajıyla her geçen gün müşteri sayısının arttığını belirtiyor. Seyrek, "Yörede biz başta olmak üzere birçok odun köfteci, yeni şubeler açmayı planlıyor. Ancak Salihli dışına açılmayı düşünmüyoruz. Çünkü bulunduğumuz konum zaten çok avantajlı. Ankara-İzmir yolunu milyonlarca insan kullanıyor. Bu nedenle yeni şubemizi yine yol üzerinde açacağız" diye konuşuyor.

Tire Köfte'yi online satışla dağıtıyor

Son yıllarda British American Tobacco, Mayr Melnhof gibi dev yabancı kuruluşların yatırım yaptığı Tire'nin köftesini ise artık bu şirketlerin yabancı çalışanları ve yöneticileri de severek yiyor. Hacıoğlu Tire Köfte'nin Sahibi Abdülkadir Karasu, kurduğu online satış yöntemiyle İzmir'in, İstanbul'un lüks restoran ve otellerine bile köfte satıyor. Karasu, "30 yıllık firmayız. Bizi var eden Tire Köfte'nin dana etine soğan, baharat, ekmek, irmik koyularak ve tereyağı kullanılarak yapılan geleneksel lezzeti oldu. Online satış yöntemiyle oldukça fazla müşteri kazandık. Şube açmak için teklifleri değerlendiriyoruz" diyor.

Market kralı gönlünü köfteye kaptırdı

Ege'nin en büyük yerel market zinciri olan Pehlivanoğlu'nun ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pehlivanoğlu, memleketi Akhisar'ın köftesini ulusal restoranlar zincirine dönüştürecek. İlkini İzmir Gıda Çarşısı'nda, ikinci dükkanı Karabağlar Mobilyacılar Çarşısı'nda açan Pehlivanoğlu, Akhisar Köftecisi'ni franchising yöntemiyle 50 şubeye çıkaracağını belirtiyor. Pehlivanoğlu, "İlk 5 şubeyi ben açacağım. Ardından girişimcilere francihise vereceğiz. Köfteyi İzmir-Tire'deki çiftliğimizden tedarik ettiğimiz etten yapıyoruz. Ustaları Akhisar'dan getiriyoruz. En büyük özelliği pidesi ve içinde katkı maddesi olmaması. Köftenin formülü ise bizde saklı" diye konuşuyor.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*