Yola çıkan 159'u arasın!

Yola çıkan 159'u arasın!.20686
  • Giriş : 29.09.2008 / 10:16:00

Bayram tatili için tatile çıkacaklar Alo 159 hattını arasın.. Neden mi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, terör nedeniyle yıllardır ihmal edilen Doğu ve Güneydoğu'daki karayollarına 750 milyon YTL harcadıklarını açıkladı. Turan, bayram tatili için yola çıkacak tatilcilere mutlaka “Alo 159 Yol Danışma hattını arayın” dedi.

Doğu ve Güneydoğu açılımı için harekete geçen hükümet, neredeyse bölgedeki tüm yolları baştan yapıyor. Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, Doğu ve Güneydoğu'daki ana arterler ve terör nedeniyle 'güvenlik yolu' olarak adlandırılan güzergâhların tümünü yenilediklerini ve bu çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını açıkladı. Turan, bölgedeki yol yenileme çalışmaları için 750 milyon YTL'lik yatırım yaptıklarını söyledi. Turan, Dağlıca baskınının yaşandığı köprüyü iki ayda onardıklarını, Dağlıca yolunu da baştan yaptıklarını kaydederken, terör örgütünün mayın döşememesi için yolların asfaltlanmasının önemine işaret etti.

Turan, bayram nedeniyle ülke genelindeki yollarda tabela yenileme ve yol düzeltme çalışması yaptıklarını da belirtti. AKŞAM'ın sorularını yanıtlayan Genel Müdür Turan, şunları kaydetti:

Karayolları Genel Müdürlüğü olarak bayram trafiği için ne gibi çalışmalar yaptınız?

Bayramların uzun tatille birleşmesi, yollardaki trafiği önemli ölçüde artırıyor. Büyük şehirlerden Anadolu'nun değişik illerine doğru ekstra bir trafik oluşuyor. Bu trafiğin özelliği, acemi trafiği olması. Yani, yolu tanımayan, her gün orada seyahat etmeyen insanlar seyahat ediyor. Onun için yollardaki işaretleme ve bakımı standart üstüne çıkarıyoruz. Bayram tatili öncesinde bir genelge yayınladık. Trafik güvenliğiyle ilgili işaretlemeler ve önlemlerin artmasını, bunların tatil süresince korunmasını istedik. Tabelaları yenileyip, kirli olanları temizledik, özellikle kirden gece parlama yani reflektör özelliğini kaybedenleri temizledik. Yol bakımlarını yaptık, kasis ve çukurları tamir ettik. İnsanlar köylerine gittiği için, ana arterler dışındaki bu yolları da elden geçirdik.

ASFALTLAMA YAPIYORUZ

Bayram trafiğine çıkacak olan sürücülere yönelik önerileriniz var mı?

Yola çıkmadan önce yolculuk programı yapsınlar, gidecekleri yere hangi yollardan ulaşacaklarını iyi planlasınlar. Karayolları haritası alıp, güzergâhı belirlesinler. Bu yolların şartlarını da Alo 159 yol danışma hattından öğrenebilirler. Yoldayken cep telefonlarından da ücretsiz arayabilirler. Sürücüler, araç bakımını yapmalı. Şehir içi yolculuk yapan vatandaş, uzun mesafeli yolculuklarda aracını tanımadan yola çıkmamalı. Aracın uzun yola gidecek bakımı var mı, freni, motoru, mekanik aksamı ve lastikleri kontrol edilmeli.

Kış ayları da yaklaşıyor. Buna yönelik yenileme ve bakım çalışmaları da yaptınız mı?

Şuanda asfalt mevsimindeyiz. Hazirandan başlayarak ekim sonuna kadar tüm ülke sathındaki tüm güzergâhlarda asfaltla ilgili bakım - onarım çalışmalarını yapıp, kış aylarına hazırlık yapıyor. Yolları, bir sonraki haziran ayına kadar trafiğe hizmet verecek şekilde güçlendiriyoruz. Bunun için her yıl 15 bin kilometrenin üzerinde asfalt onarımı yapıyoruz. Ülkede, 64 bin kilometre yol var, yani bunların dörtte birini her yıl asfaltlıyoruz. Öyle yollar var ki her yıl asfaltlanıyor. Asfaltlarda her yıl 500 milyon YTL'lik onarım yapıyoruz.

Petrol fiyatlarındaki artış yol yapım ve onarım maliyetlerinizi nasıl etkiledi?

Çok etkilendik. Asfalt birim fiyatı, geçen yıla göre yüzde 100 arttı. Asfalt maliyeti, yol bakım maliyetinin yüzde 70'idir. Yani bu yüzde 70'in bize olan maliyeti ikiye katlandı. Ancak fiyatlar arttı diye yol yenilemeyi bırakmayız. Trafik güvenliği bizim için her şeyden önemli. Yeni yol yapımını bırakırız ama asfalt onarımını bırakmayız. Trafik güvenliğinde yoldaki satıh düzgünlüğü çok önemlidir.

ÜLKE GELİŞTİKÇE BİZİM YÜKÜMÜZ ARTIYOR

Sizin yaptığınız yol bakımlarının ülke ekonomisine de katkısı var?

Yolun standardını yükselterek, yollardaki fiziki yapıyı onararak, kullanıcılara ulaşım maliyetlerinde önemli katkı sunuyoruz. Bozuk satıhlı bir yoldaki aracın işletme maliyeti ile yüksek standartlı yoldaki aracın işletme maliyeti aynı değil. Yollarda yaptığımız iyileştirmeyle, yolları bölünmüş hale getirerek, geometrik standartları iyileştirip, asfalt onarımı yaparak, yılda 15.3 milyar YTL'lik ekonomik fayda sağlıyoruz. Yollarda her yıl trafik artış oranı yüzde 8 civarında, kimi yollarda bu artış yüzde 22'yi buluyor. Ülke ekonomisinin büyümesi bizim yollarımıza yansıyor. Ekonomik büyümenin getirdiği ticari trafik ve sosyal refahla araç sahipliğinin artışının getirdiği trafik yoğunlaşması var. Ülkenin kalıbı büyüdükçe, bizim de yükümüz artıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*