Yola kazasız devam

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Müzakerelerin başlamasının ardından yayınlanan ilk İlerleme Raporu'nda, reformlar konusunda Türkiye uyarılırken, ek protokolün uygulanması için Ankara'ya Aralık'a kadar süre verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB ile fiili müzakerelere başlanmasının ardından yayınlanan ilk ilerleme raporu ve strateji belgesinde Türkiye'ye reform sürecinin yavaşladığı mesajı verilirken, Ankara'nın limanlarını Rumlara açmaması halinde bu durumun olumsuz sonuçları olacağı uyarısına yer verildi.

Kritik strateji belgesinde “AB Türkiye'nin, Ankara Anlaşması'nı genişleten Ek Protokol'ü, ayrım yapmadan ve eksiksiz uygulayarak, malların serbest dolaşımı üzerindeki tüm engelleri, bütün nakliye araçlarını da kapsayacak şekilde kaldırmasını bekler. Bu yükümlülüğün eksik yerine getirilmesi, tüm müzakere sürecinin ilerlemesini (olumsuz) etkileyecektir” denildi. Bu arada Ankara'nın talepleri doğrultusunda daha önceki taslak belgede yer alan “Sayın Öcalan” ifadeleri metinden çıkarılarak, “Abdullah Öcalan” olarak değiştirildi. 75 sayfalık ilerleme raporu ile 53 sayfalık strateji belgesinde öne çıkan başlıklar ise şöyle:

SİVİL-ASKER İLİŞKİLERİ: Türk Silahlı Kuvvetleri siyasi etkisini korumaya devam etti. Silahlı Kuvvetler'in üst düzey yetkilileri, Kıbrıs, laiklik, Kürt, Şemdinli bombalanması dahil iç ve dış politika konularında görüşlerini bildirdiler.

YARGI: TCK'nın özellikle 301. maddesi şiddet içermeyen görüşlerin kısıtlanması konusunda kullanılıyor. Birçok dava, yasal düzenlemelerin yorumlanması sırasında tutarsızlık olduğunu gösterdi. İfade özgürlüğü AB standartlarına getirilmeli, 301. madde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle (AİHS) uyumlu olmalı.

İNSAN HAKLARI: İşkence vakalarında düşüş olmasına karşın Güneydoğu bölgesindeki iddialar kaygı verici. İşkencecilerin cezadan muaf olması sorun yaratıyor. Gayrimüslim azınlığın, özellikle Rum ve Süryani cemaatin özel mülkiyet hakkına yönelik kısıtlamalar sürmektedir.

OMBUDSMANLIK: Türkiye'de reform sürecinin yavaşladığından bahsedilen ve halen çalışmaları süren 9'uncu reform paketinin bu rapor dönemine yetiştirilemediği anlatılan İlerleme Raporu'nda, ombudsmanlık müessesesinin getirilmesinden övgüyle söz edildi.

DİNİ HAKLAR: Heybeliada'daki Ruhban Okulu hâlâ kapalı. Aleviler de zorluklarla karşılıyor, öğrenciler okullarda zorunlu din derslerine tâbi tutuluyor

KÜLTÜREL HAKLAR: Devlet okullarında Türkçe dışındaki dillerde eğitimle ilgili kısıtlamalar sürüyor. Kürtçe kursları veren özel kurumların tümü Ağustos 2005'te kapandı. AB, terörist listesinde olan PKK'nın artan saldırılarını kınıyor.

KIBRIS: Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm ve adanın birleşmesi önemli bir güçlük olmayı sürdürüyor. Komisyon 2006'da Rum ve Türk liderlerin, BM himayesinde kapsamlı çözüm sürecini yeniden başlatma adımlarından memnuniyet duyar. Bu çabaların 2007'de de devam etmesi gerekir. Konsey, Kıbrıs Türk toplumunun izolasyonlarının kaldırılması için komisyonun üç önerisinden iki tanesini onayladı. Yeşil hat ve mali yardımdan sonra, Kıbrıs'ın kuzeyi ile doğrudan ticaret tüzüğü de onaylanması beklenen anahtar araçtır.

EK PROTOKOL: Türkiye, BM'nin Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm çabalarını desteklemeyi sürdürdü. Ancak, Kıbrıs Cumhuriyeti ile ikili ilişkilerini normalleştirme için hiçbir adım atmadı. Türkiye, Ankara Protokolü'nü imzaladığından beri, Kıbrıs'a doğrudan ulaşım dahil, malların serbest dolaşımı üzerindeki kısıtlamaları kaldırmadı.

ŞEMDİNLİ: İddianame, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun bağımsızlığına ilişkin soru işaretlerine neden oldu. Genelkurmay Başkanı'nın iddianameyi eleştirmesi üzerine savcı en yüksek disiplin cezası verilerek görevinden uzaklaştırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious