Yolcu sirkülasyonu arttı

Yolcu sirkülasyonu arttı.13719
  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Tatil başladı şehirlere arası araç ve yolcu sirkülasyonu arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tatilini sahil bölgelerinde ya da iç kesimlerdeki turizm merkezlerinde geçirmek isteyenlerin yanı sıra farklı bir şehirdeki akrabalarının yanında geçirmek isteyenler yollara koyulmaya başladı. Seyahatinde özel araçlarını kullananlar kadar otobüsü tercih edenler firmaların yüzünü güldürüyor. Başta İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Muğla gibi illere seyahat edeceklerin otobüslerde rezervasyonunu bir hafta önceden yaptırması gerekiyor. Zira aşırı yoğunluk yaşayan firmalar o gün veya 1-2 gün sonrasına yapılacak rezervasyonlara 'yer yok' diyerek olumsuz cevap veriyor.
Hatay ve Adana'dan kıyı ve iç kesimdeki illere yolcu taşıyan HAS firması yetkililere tatilin başlamasıyla yolcu trafiğinde de yoğunluk yaşanmaya başladığını belirterek başta büyükşehirler olmak üzere çalıştıkları illere yüzde yüz doluluk oranı ile gittiklerini kaydetti.

Firma yetkilileri rezervasyonların gidilecek yere göre en az bir hafta öncesinden yapılmasının otobüslerde yer bulma açısından önem taşıdığını vurguladı.

Yeni Adana firması bilet rezervasyon servisi ise yoğunluğun okulların kapanması ve üniversite sınavının yapılması ile başladığını ifade etti. Firma yetkilileri aynı yoğunluğun sadece Anadolu'dan giden otobüslerde değil, İzmir, İstanbul, Bursa gibi illerden Adana yönüne gelen otobüslerde de olduğunu söyledi.

KARA NOKTALARA DİKKAT

Tatile özel araçları ile gideceklerin araçlarının bakımını önceden yaptırmaları yanı sıra seyahat esnasında dikkat etmeleri gereken kurallar da yer alıyor.

Karayollarında trafik kazalarının yoğun olarak yaşandığı kara noktalara dikkat edilmesini isteyen Emniyet Genel Müdürlüğü, "gece yolculuğu yapalım, sıcaktan etkilenmeyelim" diye düşünenleri ise gündüz yolculuk yapmaları konusunda uyarıyor.

Zira kazaların büyük bir kısmının gece meydana geldiğini belirten yetkililer, gündüzün sabah ve akşam saatlerinde yolculuk yapılmasını öneriyor.

Sürücülerin kara nokta olarak tespit edilen Denizli yol ayrımı-Akköy istikameti, Silifke-Mut yolu, Erdek-Bandırma yolu, Kemer yol ayrımı, Turgutreis-Milas yolu, Ayvalık yol ayrımı, Çeşme-İzmir yolu Urla kavşağı, Bolu-Ankarayolu Azapderesi mevkii, Ankara-Polatlı, Antalya-Burdur, Muğla-Antalya yolu Kale yönünde seyahat ederken daha dikkatli olmaları gerekiyor.

TAŞIMACILIKTA BÜYÜK PAY KARAYOLUNDA

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre taşımacılıkta karayolunun payı yüzde 95.2 iken demiryolu 3.2, havayolu ise 1.6. Halen Türkiye genelinde şehirlerarası yolcu taşıma belgesi bulunan 574 firma uluslararası taşıma belgesi bulunan 155 firma bulunuyor.

Bin 521 otobüsle uluslararası taşımacılık yapılırken 9 bin 500 otobüsle de şehirlerarası taşımacılık yapılıyor. Şehirlerarası taşımacılıkta koltuk kapasitesi 400 bine dayanmış durumda. Sektörde faaliyet gösteren firmalar yılda 71 milyon yolcu taşıyor. Bu rakam ise nüfusu 72 milyon olarak kabul edilen Türkiye'de herkesin yılda en az bir kez yolculuk yaptığı anlamına geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious